13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Anadolu Hafta Sonu Türkçe Sınıfı Karlsruhe’de Eğitime Başladı

BW-HABER Almanya / Karlsruhe 23 Mart 2019

Almanya’nın Karlsruhe kentinde Anadolu Hafta Sonu Türkçe Okulu açıldı. Karlsruhe Lernzentrum çatısı altında açılan sınıfın finansını hayırsever iş insanı Sedat Demir üstlendi. Anadolu Hafta Sonu Türkçe Sınıfı bugün (23 Mart 2019) 2 sınıf ile Türkçe dersine başladı. Sınıflar 15 kişiden oluşacak ve Türkçe’nin yanı sıra; coğrafya, tarih, sosyal bilgiler ve genel kültür dersi verilecek.

Anadolu Hafta Sonu Türkçe Okulu / Karlsruhe Lernzentrum

Dersler, TC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılan kitaplar, belirtilen yıllık planlara uygun olarak şefaf ve diğer kurumlarla işbirliği içerisinde olacak. Türkçe dersleri koordinatörü Yaşar Sekban, ” Bölgemizde ilk defa farklı bir şekilde verilecek olan Türkçe’ye ilgi var. Önemli olan bu hizmeti verebilmek. Türkçe derslerine olan ilgi son yıllarda çok büyük düşüş kaydetti. Hafta sonları vereceğimiz Türkçe derslerine ilginin artması durumunda sınıf sayısıda artacak. Velilerimizden isteğim, Türkçe derslerine ilgi göstermeleri ve bu ilgininde kalıcı olmasıdır.”

Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu Derneği tarafından kurulan Karlsruhe Lernzentrum ilk defa Anadolu Hafta Sonu Türkçe Okulunu Karlsruhe’de açtı. Genç ASİP ikinci Anadolu Türkçe Sınıfını Köln kentinde açacak.