14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Arın ‘ Türkçe dersi isteyin.’

BW-HABER

Karlsruhe 17 Eylül 2018


Almanya’da düzenlenen Türkçe derslerine katılımın her sene düşmesi eğitim gönüllülerini harekete geçirdi. Karlsruhe Okul Aile Birliği başkanı Erdem Arın, Türkçe derslerine olan ilginin azalması üzerine konu ile ilgili görüş bildirdi. Erdem Arın Almanya genelinde yaşanan bu düşüşün önüne geçilmesi ve sayının tekrar ders niteliği ile birlikte artırılması için çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi. 

Türkçe Dersi İsteyin

Erdem Arın, Almanya’da verilen Türkçe derslerinin nitelik ve niceliğin artırılması, ders kitaplarının daha anlaşılır olması gerektiğini söyledi. Arın, velilere bir de çağrıda bulunarak çocukların mutlaka Türkçe derslerine katılmasını, okul müdürlerinden de Türkçe dersinin talep edilmesini istedi. 

Türkiye Almanya arasında gençlerimiz köprü olacak

Arın şunları söyledi, ” Gerek Almanya genelinde,  gereksede bölgemizde Türkçe derslerine gösterilen ilginin azaldığı ve öğrenci sayısında ciddi sıkıntıların yaşandığı gözlenmektedir. Olumsuz bazı şartlara rağmen, velilerin öğretmenlere destek vermesi ve Türkçe derslerine ilgi göstermelerini ehemniyetle istiyoruz. Ders saatlerindeki olumsuzluğun farkındayız. Çocuklarımızın geleceği için Türkçe derslerine sahip çıkalım. Dışarıdan lise, açıköğretim gibi bizlere sunulan imkanlardan çocuklarımızın faydalanabileceğini unutmalayalım. Almanya ve Türkiye arasında bir köprü olacak çocuklarımızın her iki lisanada tam hakim olmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Arın, Almanya’ya 530 civarında Türkçe dersi öğretmenin görevlendirildiğini söyleyerek, devlet tarafından verilen bu ücretsiz hizmetten yararlanılması gerektiğini ifade etti.