20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Serhat Aksen’e Kritik Görev; Libya Büyükelçiliği

BW-HABER

Karlsruhe 19 Eylül 2018


Libya’nın Trablusgarp  Büyükelçiliği‘ne, Dışişleri Bakanlığı’nda enformasyondan sorumlu  olarak görev yapan Serhat Aksen atandı. Aksen,  Karlsruhe başkonsolosluğunda 4 sene yaptığı görevin ardından, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı enformasyon görevini üstlenmişti.  13 Eylül’de açıklanan büyükelçiler kararnamesinde Serhat Aksen kritik Libya büyükleçiliği görevine getirildi. 

1973 yılında Krieg caddesi üzerinde kurulan Karlsruhe Başkonsolosluğu,  2004 yılında bu günkü yeri Rintheimer caddesinde kiralanmak suretiyle hizmete devam etti. Başkonsolos Serhat Aksen’in görev döneminde, Aralık 2013’te satın alınarak, devlet mülkiyetine kazandırıldı. 

Serhat Aksen, Almanya Baden bölgesinde 125 Türkçe dersi öğretmeni ile 13 bin öğrenci Türkçe eğitim imkanı sağladı. Karlsruhe başkonsolosluğuna ulaşımın daha kolay olması için tramvay durağını başkonsolosluk yakınına getirirken, Baden Baden havalimanından Türk Hava Yollarının tarifeli sefer yapması konusundaki girişimleri başarıyla sonuçlandı. Aksen döneminde düzenlenen Türk Günlerine katılım rekor seviyeye ulaştı ve 7.500 oldu. Türk günlerinde farklı dernek ve düşünceden insanları bir araya getirdi. Kamu, kurum ve kuruşları ile olan iyi ilişkileri topluma büyük öz güven sağladı. Göreve ilk başladığı hafta meslek eğitimi konulu toplantıya katıldı. Meslek eğitimi konusunda yapılan çalışmalarda aktif olarak yer aldı. Vatandaşları, esnafları düzenli olarak ziyaret eden Aksen, başkonsolosluk binasını en aktif bir biçimde kullandı. Bir çok sanat ve kurs çalışması burada yapıldı.

 Serhat Aksen 1971 Ankara doğumlu. Ankara SBF (1993). Master’ını İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nde burslu olarak yaptıkdan sonra 1994 yılında Dışişlerinde göreve başladı.

Dışişlerinde merkez de görevli iken Araştırma Dairesi(94-97), ve İnsan Hakları Dairesi’inde (2002-2004) çeşitli kademelerde görev aldı. Yurtdışı’ında da bir çok önemli görev alan Serhat Aksen önce Yemen’in başkenti Sana’da görev yaptı, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezninde ikinci katipliği ve New York’ta Birleşmiş Milletler Merkezi neznindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde Müsteşar olarak görev aldı.New York’da ki görevi sırasında BM sivil toplum kuruluşları komitesi başkan yardımcılığı görevinde de bulunan başarılı diplomat Serhat Aksen İnsan Hakları konusunda uzman bir diplomat.