20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos Arslan : İhtiyaç Duyduğunuzda Yardıma Her Zaman Hazırız

BW-HABER

Karlsruhe 15 Mart 2018 


Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan,  ‘ Çocuklarımızın, gençlerimizin Almanca’yı en iyi şekilde öğrenmelerini her zaman teşvik ediyoruz. Öte yanda, bilimsel araştırmalar gösteriyor ki çocuğun anadilini iyi bilmesi ve çift dilliliğin erken yaşlarda başlaması, çocuğun zihinsel gelişimine ve okuldaki başarısına büyük katkı yapıyor.”

Sunumunu Samed Topal’ın  yaptığı geleneksel Rektörler Yemeği Karlsruhe Uluslararası Buluşma Merkezi IBZ’de düzenlendi. Karlsruhe ve çevresinde okullarda görev yapan okul müdür ve yöneticilerin katıldığı ‘Rektörler Yemeği” ne Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, eşi Esra Arslan, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Uyum Dairesi Başkanı Meri Uhlig, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Prof Dr. Mustafa Yağbasan, Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam, Karlsruhe MÜSİAD yöneticileri, Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın katıldı.

Yaşadığınız Ülkenin Diline Hakim Olun

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, Baden-Württemberg eyalet yöneticileri hem de yerel yöneticiler ile eğitim alanında çok iyi bir işbirliğine sahip olduklarının altını çizerek, göçmen kökenli çocukların bulundukları ülkede başarılı olabilmesinin temel şartlarından birinin o ülkenin diline hakim olmaları ve iyi eğitim alabilmelerinden geçtiğini ifade etti. Nevzat Arslan ‘ Çocuklarımızın, gençlerimizin Almanca’yı en iyi şekilde öğrenmelerini her zaman teşvik ediyoruz. Öte yanda, bilimsel araştırmalar gösteriyor ki öocuğun anadilini iyi bilmesi ve çift dilliliğin erken yaşlarda başlaması, çocuğun zihinsel gelişimine ve okuldaki başarısına büyük katkı yapıyor.”

Her Zaman Yardıma Hazırız

Baden bölgesinde 117 öğretmenin görev aldığını söyleyen Nevzat Arslan, Türkçe dersi öğretmenlerine okul müdürlerinin gerekli kolaylığı sağlaması işbirliğini daha da geliştireceğine dikkat çekti. Arslan konuşmasının sonunda ‘ Türk çocukların eğitimiyle ilgili karşılaştığınız sorunlarda, yardıma ihtiyaç duyduğunuz alanlarda, öğretmenlerimiz, okul aile birlikleri, eğitim ataşeliğimiz ve Başkonsolosluğumuz da sizlere her zaman yardıma hazırdır.’

Açılış konuşmasını yapan KTOAB Başkan Yardımcısı Hakan Arslan, ömrünü tekerlekli sandalyede bilime adayan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Stephen Hawking’in başarı dolu farklı hayatı üzerine yaptı.

Rektörler Yemeği Başarılı

Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup Rektörler Yemeğinin bir kez daha düzenlenmesinden ve bu toplantıya müdürlerin katılmasından memnuniyetini belirtti. Birlikte çalışarak başarıya ulaşılabileceğini kaydeden Mentrup, Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan’ın bir çok eğitim programı hazırladığını, kendi dilini iyi bilen gençlerin ifadede zorlanmayacağını, kendi kültürlerini öğrenmeleri gerektiğini, bunun yanında da yaşadığı ülkede daha çok şansa sahip olmak için o ülkenin dilini öğrenmesi gerektiğini vurguladı. 

Mozaik Halk Oyunları Grubu Bodrum ile sahnede

Rektörler yemeği akşamında, eğitimciliğini Selilay Çelik’in yaptığı Mozaik Halk Oyunları grubundan iki öğrenci, Bodrum yöresinden oyun sergiledi.  Programın sonunda Türk mutağından örnekler sunulurken, eğitimciler tecrübelerini meslektaşlarına aktardı.