Atatürk Kupasını FC Wiesloch Kaldırdı

BW-HABER 

Karlsruhe 20 Ocak 2018 


Karlsruhe  Başkonsolosluk görev bölgesi Türk Spor Klüplerinin her sene düzenlediği ” Atatürk Kupası’” karşılaşmaları Almanya’da 13 Başkonsolosluk görev bölgesinde düzenlenecek.

41 inci Almanya Atatürk Kupası, Karlsruhe Başkonsolosluğu himayesinde ve Pforzheim Fatih Spor Klübü  ev sahipliğinde Pforzheim Fritz-Erler Salonunda düzenlendi. Baden bölgesinde faaliyet gösteren 17 spor klübünün katıldığı çekişmeli bir o kadarda centilmen müsbakalara sahne olan kupa karşılaşmaları akşam 18:00’a kadar devam etti. 

Çekişmeli başlayan  müsabakalar sonunda finale kalan iki güçlü rakip ; KSC Schwetzingn ve FC Wiesloch finale yakışır bir oyun sergileyerek, seyirciden tam not aldı. Başarılı iki takımın mücadelesi sonucu FC Wiesloch 3-1 kazandığı müsabaka ile , 41 inci Almanya Atatürk Kupasını havaya kaldıran takım oldu. 

KSC Schwetzingen takımının ikinci olduğu kupada, Türkspor Mosbach üçüncü, Türkspor Hochstätt dördüncü oldu. FC Wiesloch takımı oyuncuları, Atatürk Kupasını Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan’ın elinde aldı.

Nevzat Arslan başarılı organizasyondan dolayı kupa müsbakalarını düzenleyen komiteyi ve Atatürk Kupasına katılan katılan spor klüplerini tebrik etti. Arslan ‘ Atatürk Kupasına katılım ve ilgi memnuniyet verici. Hepinizi böyle güzel bir organizasyon için tebrik ederim. Baden bölgesinde düzenlenen güzel bir geleneğin  şimdi Almanya genelinde yapılmasıda ayrıca sevindirici bir durum. Gelecek sene yine bu yoğun katılımın devam etmesini dilerim. ” dedi. 

Atatürk Kupası Komite Üyesi Yunus Yazıcı, turnuvaya katılan klüplere ve spor severlere teşekkür etti. ”Bizim için güzel bir gün oldu. Centilmence mücadele oldu. FC Wiesloch hak etti ve birinci oldu, onları tebrik ederim.” 

Atatürk Kupası Komite Üyesi Bülent Polat, Atatürk kupasının Türk insanın kişiliğini gösterdiği iyi meziyetleriyle buluştu bir nokta olduğunun altını çizerek,  ilk defa tüm Almanya’ya 41 incisinde düzenlenme kararı alması bizi mutlu etti. ” Türk insanı istediği yere, özlem duyulan yere ulaşacaktır. ”

 Almanya’da Atatürk Kupası, Almanya’nın Köln şehrinde 1978 yılında başladı. Ancak ilgsizlik nedeniyle 2008 yılında iptal edildi. Karlsruhe Başkonsolosluk görev bölgesinde bulunan futbol klüpleri , 30 yıllık geleneğe sahip çıkarak ‘Atatürk Kupası’ geleneğini sürdürdü. Yine büyük ilgi gören Atatürk Kupası 41 inci kez  Pforzheim Fatih Spor Klübü ev sahipliğinde düzenlendi. 

Baden bölgesinde devam eden futbol heyecanı, şimdi tüm Almanya’da 13 Başkonsolosluk bölgesinde gerçekleşiyor. Berlin Büyükelçiliği 13  bölgeden birinci çıkacak takımların 4 grupta final için mücadele ederek, bölgesini Berlin’de temsil etmeye hak kazanacağını açıkladı.  Berlin’de büyükelçilik himayesinde düzenlenecek olan finale katılmaya ve mücadele etmeye hak kazanan 4 futbol klübü Berlin’de yaz ayına doğru ‘Birinci Atatürk Kupası’  için kıyasıya yarışacak.  Bayern bölgesi 4 Şubat’ta Atatürk Kupası bölge elemesi turnuvasını düzenleyecek. 

1978 yılından beri Karlsruhe Başkonsolosluk bölgesinde devam eden geleneksel ‘Atatürk Kupası’ bu sene 41 inci turnuvayla futbol severleri yine bir araya getirdi. Karlsruhe bölgesinin başarılı turnuvaları Almanya’da dikkati çekti, artık Berlin Büyükelçiliği tarafından Almanya çapında düzenlenecek olan turnuva, yinede Karlsruhe’de düzenlenen geleneksel organizasyonu etkilemeyecek. 

 

Karlsruhe bölgesi birincisi FC Wiesloch, Frankfurt ve Mainz bölgesi birincileri ile Berlin için mücadele verecek. 

 Almanya dört bölgeye ayrılacak ve kendi bölgelerinde birinci olan takımlar bu grupta mücadele verecek. 

Güney Almanya Bölgesi : Münih, Nürnberg, Stuttgart

Orta Almanya Bölgesi : Frankfurt, Karlsruhe, Mainz

Batı Almanya Bölgesi : Düsseldorf, Essen, Köln, Münster

Kuzey Almanya Bölgesi : Berlin, Hamburg, Hannover

Araç çubuğuna atla