30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Avrupa Türk Tatlı Yarışması Düzenlendi

0002

 


BW-HABER      Konstanz


 

Dünya tatlısı, Türk tatlılarının yarıştığı, ” Avrupa Türk Tatlı Yarışması” Konastanz’da düzenlendi.

Almanya’nın turistik kenti Konstanz’da “Avrupa Türk Tatlı Yarışması” düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı  hamiliği, Berlin Büyükelçiliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğunun güçlü destekleriyle Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği olarak başlattılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” isimli dil, kültür ve eğitim kampanyası Almanya’daki sosyal ve kültürel hayata renk katmaya devam ediyor.

Yarışmanın birincisi Konstanz’dan … İsviçre ikinci olurken… Alman Gelin üçüncü oldu…

Konstanz’dan ‘Kaymaklı Kadayıf’ ile yarışmaya katılan Aysel Taşkın birinci olurken; İsviçre’den ‘Kemalpaşa Tatlısı’ ile Behtiye Işıklar ikinci ve Karlsruhe’den katılan Alman vatandaşı Katerina Yılmaz ‘Türk Pastası’ ile üçüncü oldu. Blumberg’den Serpil Yayla ‘Aşure’ ile dördüncü; Donaueschingen’den Nebahat Şahin ‘Baklava’ ile beşinci; Schramberg’den Yeliz Sabancı ise ‘Hatay Künefesi’ ile altıncı oldu. Yarışmaya iştirak eden herkese resmi katılım sertifikası ve ilk üçe girenlere para ödülü verildi. Almanya’da tanıtılan tatlılar, sürekli Türk tatlıcılarını bezdiren patent alma girişimlerine karşı  önleyici tedbir oldu. Tanıtılan tatlıların Türk tadı olduğu basın önünde gösterildi.

Konstanz Uyum Dairesi Başkanı Jüri Üyesi Oldu

Konstanz şehrinde düzenlenen dünyanın en tatlı yarışmasına 29 tatlı uzmanı katıldı. Almanya, Fransa ve İsviçre’den katılan adaylar en güzel Türk tatlıları ile boy gösterdiler. Farklı milletlerden katılan Türk tatlı uzmanlarının arasında Almanlarında olması dikkat çekti. Tatlı seçimini yapan jüri üyelerinden Uyum Dairesi Başkanı Ella Cybulla ise gerçek bir Türk tatlısı hayranı.  Bazı tatlı isimlerini belkide hiç duymadınız; Sütlü Nuriye,Nevzine, sütlaç, tavuk göğsü, dilber dudağı, vezir parmaği, parmak tatlısı, revani, kalbura bastı gibi bir çok farklı isimde ve tatda Türk tatlısı yarıştı. Usta ev hanımlarının yanında beylerinde ilgi gösterdiği yarışmada dereceye giren 3 yarışmacıya para ödülü verildi.

Amaç Türk Lezzetlerini Ortaya Çıkarmak

7 Mayıs 2016 Cumartesi günü Konstanz, Zeppelin Gewerbeschule Aula da düzenlenen yarışma, İstiklal Marşı ve Alman Milli marşının okunması ile başladı. Konstanz Okul Aile Biriği başkanı Özkan Çağlar’ın açılış konuşması ile başlayan programda bir konuşlma yapan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ” Gayemiz, Türk mutfağı yöresel tatlılarının yapımı, sunumu ve tanıtımıdır. Yarışmamızın ana teması yörelerimize ait tatlılar ile ülkemize ait lezzetleri ortaya çıkarmak, tanıtmak ve dünyanın en zengin mutfağı olan Türk mutfağının tatlılarını gelecek kuşaklara aktarmak, yabancı kökenli dostlarımıza tanıtmak ve Avrupa’daki Türk Toplumunu kaynaştırmak amacıyla düzenlenmiştir.”  dedi.

Yarışmanın jürisi farklı meslek ve konumlardan seçildi. Jüride yer alan   Nida Özışık, Prof. Dr. Şener Bağ, Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Konstanz Uyum Dairesi Başkanı Ella Cybulla, Türkçe Öğretmeni Ali Gülbahar ve BTOABF başkanı Kemal Ülker kendilerine sunulan 29 farklı tatlıyı deneyerek en iyisini bulmaya çalıştırlar. Yarışmacılar sırası ile sunumunu hazırladıkları tatlıyı jüriye ikram ettiler. Jüri tattığı pasta ve tatlı çeşitlerini, sunum, hazırlama, tat, tanıtım gösterimi gibi konular başlığı altında 100 puan üzerinden değerlendirildiler.

0005

Sadece Tatlı Değil

Şölen havasında geçen yarışmada, İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuyan öğrenciler ödüllendirildi. Türkçe dersi öğrencisi Melisa Çağlar kemanı ile İstiklal Marşını seslendirdi. Radolfzell Halk Oyunları gösterisi Karadeniz oyununu sergiledi. Donaueschingen Bağlama Grubu’da bağlama ve türküleri ile yarışmaya renk kattılar. Schramberg Minikler Mehter Takımı ve Villingen müzik grubu seslendirdikleri parçlar ile büyük beğeni kazandılar.


004


0001


0005


003