13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi

BW-HABER Karlsruhe

Gurur duyduk…

Almanya’nın Karlsruhe kentinde eğitim alanında faaliyette bulunan Karlsruhe Okul Aile Birliği başarılı öğrencileri ödüllendirdi. 2012 yılından bu yana Karlsruhe Başkonsolosluğu ve Karlsruhe Eğitim Ataşeliği himayesinde düzenlenen ‘ el ele’ projesi ile öğrencilere okul yardım kursları veriliyor. Okul yardım kurslarına katılan başarılı öğrenciler, 5 kategoride değerlendirilerek ödüllendirildiler. Buna göre 3 öğrenciye motivasyon ödülü, 8 öğrenciye Grundschule Başarı Ödülü, 10 öğrenciye orta sınıf derecesi ödülü, 10 öğrenciye yüksek sınıf ödülü, 7 öğrenci iyilerin en iyisi ödülü verilerek başarıları takdir edildi.

Sunumunu proje yöneticisi Filiz Sofyalı’nın yaptığı programa, öğrenci velileri büyük ilgi gösterdi. Sofyalı 2012 yılından bu yana yapılan çalışmaların dönütlerini olumlu olarak aldıklarını ifade ederek, üniversite mezunu bir çok gencin KOAB projesine katıldığını ifade etti.

Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, düzenlenen okul yardım kurslarının çocukların ve toplumun Almanya’da geleceğine yapılmış en büyük yatırım dedi.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Uğur Acar yaptığı konuşmasında eğitime verilen desteğin, eğitimde standartların yükseltilmesi, başarının artırılmasını hedeflediğini söyledi. Ataşe Acar, ‘Yardım kuslarını önemsiyoruz. Temel amacı da ; Berlin Büyükelçiliğimizin teşvikleriyle, gymnasiuma giden akademik başarısı daha yüksek öğrenci oranının artırılması ve bunun için daha çok 3 üncü, 4 üncü sınıflardan üst sınıflara geçeişlerde desteklenmesi ve öğrencilerin üniversite yolunda devam edebilmelerinin sağlanması.’ dedi
Tüm mesleklerin değerli olduğunu ifade eden Ataşe Acar, akademik kariyeri yüksek olan mesleklerin gelecekte topluma, daha büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu yaptığı konuşmada şunları ifade etti, ‘Eğitim hepimiz için öncelikli bir meseledir. Çünkü eğitim hem bu günümüzü hem yarınlarımızı özellikle çocuklarımızın geleceğini doğrudan etkilemektedir. Almanya’da doğup büyüyen burada yaşayan çocuklarımızın başarılarınınnda ki temel şartı hem anadili olan Türkçe’yi hem de Almancayı en şekilde öğrenmelei ve konuşmaları konuşmaları. Bu vesileyle çocuklarınızın Türkçe ve Türk Kültürü Dersine göndermenizi önemle işaret etmek isterim Çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları, Almanya’nın sunduğu eğitim imkanlarından azemi şekilde faydalanmalarını sağlamalıyız. Çocuklarımızın okul başarıları için her türlü desteği vermeyi okul yönetimi ve öğretmenleriyle yakın bir işbirliği içerisinde olmalıyız. İlgileri ve kabiliyetleri doğrultusunda çocuklarımızı üniversiteye yönlendirmeli veya meslek öğrenmeye teşvik etmeliyiz.’ dedi.

Konuşmaların sonunda başarılı öğrencilere; madalya, sertifika ve çeşitli hediyeler verildi.Öğrenci Azra Tutmaz, kendi çabaları ile öğrendiği İstiklal Marşı ve bir şarkıyı org müzik enstrümanı ile seslendirdi. Programın sonunda öğrencilere ikramda bulunuldu.