29/05/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkan Lütfü Azal, ‘ Birlik ve beraberliğimiz daim olsun.’

BW-HABER Karlsruhe

Karlsruhe’de müslüman cemiyetlerin katılımıyla, Karlsruhe Belediyesi tarafından tahsis edilen Otto Dullen-Kopf Park alanında Kurban Bayramı Namazı kılındı. Karlsruhe’de ilk defa farklı cemiyetlerin bir araya gelerek kıldığı Kurban Bayram Namazını Karlsruhe Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Adem Dursun kıldırdı.

Karlsruhe Belediyesi tarafından tahsis edilen alana müslümanlar isim kontrolü yapılarak alındı. Pandemi sebebiyle tüm müslümanlara hijyen malzemeleri tedarik edildi. Namaz alanında müslümanlar sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yerlerini alırken, Karlsruhe poliside müslümanların namaz boyunca güvenliğini sağladı.

Bayram Namazı öncesi konuşma yapan Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Adem Dursun, israfa dikkat çekerek, ‘ Bir tarafta açlıktan kemikleri gözüken çocuklar, diğer tarafta obezite sorunu yaşayan çocuklar, israf, taze gıda,ekmekle çöplerin olduğu taraf diğer tarafta içmeye su bulamayan, yemek bulamayan insanlar. Dolayısı vekaletle kurban kesimi organizasyonu çok önemli.’ dedi.

Karlsruhe DİTİB Cami Başkanı Lütfü Azal’da yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe dikkat çekerek,’ Bu gün önemli bir gün, hem Kurban Bayramı, hem Cuma hemde cemiyetlerin birlik ve beraberlik içinde Namaz kıldıkları özel bir gün. Karlsruhe Belediyesine yardımlarından dolayı teşekkür ederken, cemiyetlerin gösterdikleri bu olumlu dayanışmanında devam etmesi en büyük temennim. ‘ dedi.