30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos Banu Terzioğlu, ‘ Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti’

BW-HABER

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümü Almanya’nın ‘Anayasa Başkenti’ Karlsruhe’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı.
Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu’nun ev sahipliğinde Ettlingen Sarayı’ında gerçekleştirilen resepsiyona, Karlsruhe ve Ettlingen Belediye yetkilileri, Sanayi ve Ticaret Odası Karlsruhe Başkanı Robert W Huber, İş insanları; Erdem Arın,Ahmet Genç, Nihat Kılıçer, Mehmet Çifçi, Mustafa Baklan, Şahin Karaaslan, Tuncay Ulusoy, sanatçı Mehmet Söyleyici, İYİ Parti Karlsruhe Uğur Özbağcı, CHP Durlach teşkiları Halil Günaydın katıldı.


İstiklal Marşı ve Alman Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Banu Terzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim mesajını okudu.

Almanya – Türkiye ilişkisi sağlam temel üzerinde

Başkonsolos Banu Terzioğlu konuşmasında her iki ülkenin Almanya ve Türkiye’nin tarihsel geçmişlerinden bahsederek konuşmasına şöyle devam etti, ‘ Türkiye ile Almanya arasında tarihe dayanan; siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkiler ve insani bağlar mevcuttur. Almanya ile ilişkilerimize muazzam bir ivme kazandıran, ilişkilerin giderek güçlenmesine katkı sağlayan en önemli boyut burada yaşayan üç buçuk milyonun üzerinde ki insanımızdır. Türkiye ile Almanya arasında imzalanan iş gücü anlaşmasının üzerinden geçen 60 yılın ardından bugün birinci nesilin çocukları ve torunları Almanya’da ekonomiden kültüre, bilimden siyasete, sanattan spora, hayatın her alanında yer alıyorlar.

Almanya’ya çeşitlilik ve renk kattık

‘Türk toplumun bir çok alanda yer almasından büyük gurur duyduğunu ifade eden Başkonsolos Banu Terzioğlu, ‘Türk toplumu sadece Almanya’ya sadece ekonomik olarak katkı sağlamamış kültürleri ve yaşama sevinçleriyle Almanya’ya çeşitlilik ve renk getirmişler, çok kültürlü toplumun oluşmasında rol oynamışlardır.’

Katkı sağlamaya devam edeğiz

‘Ön yargılardan ve ayrımcılıktan uzak, Almanya’ya daha fazla katkıda bulunmak için kendisine eşit fırsat ve imkan sağlandığı takdirde neler başarabileceğini defalarca göstermiştir. İnanıyoruz ki kültürel kimliğini ve milli benliğini Türk toplumu hem Almanya’ya hem de Türk Alman dostluğuna katkı sağlamaya iki ülkenin toplumu arasında köprü işleri görmeye devam edecektir.’


Irkçı saldırılara karşı ortak mücadele

‘Bugüne kadar çok sayıda insanımız Almanya’da korkunç ırkçı saldırılarının kurbanı olmuştur. Sollingen, Hanau saldırıları, NSU cinayetleri toplumsal hafızalarımızda derin izler bırakmıştır. Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı motifli saldırılar devam ediyor. Her türlü nefret ve ayrımcılığa karşı ortak mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi ve ilave önemlerin alınması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.


Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

‘Önümüzde ki sene Türkiye Cumhuriyetinin yüzüncü ve hariciye teşkilatımızın beşyüzüncü yıldönümünü hep birlikte gururla katlayacağız ‘ diyen Banu Terzioğlu konuşmasını, ‘ Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti’ diyerek noktaladı.
,

Önemli gecede udi Naim Sahilioğlu ve kanuni Mert Demircioğlu Türk Sanat müziğinden örnekler verirken günümüz sevilen eserlerini de seslendirdiler.

Yaklaşık bin kişinin davet edildiği resepsiyonda katılımcılara Türk mutfağından çeşitli lezzetler ikram edildi.