14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos Cem Örnekol İftar Yemeği Verdi.

BW-HABER

Karlsruhe 3 Haziran 2017


Almanya’nın Karlsruhe kentinde Karlsruhe Başkonolosu Cem Örnekol geleneksel İftar yemeğinde akademisyenler, sanatçı, eğitimci, öğrenciler ve stk temsilcilerini buluşturdu. Mannheim DİTİB Yavuz Sultan Selim Cami din görevlisi Salim Sarı’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından, Din Hizmetleri Ataşesi Salim Üzülmez bir konuşma yaptı. 

Yurt dışında da birliktelik önemli

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol Ramazan ayının  sevincini yaşarken, Şırnak’da kalkan helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden 13 asker ile tüm yurtta üzüntü meydana geldiğini ifad etti. Cem Örnekol Alah’tan rahmet dilediği şehitler için şu ifadeyi kullandı ” Değerli vatan evlatlarımızın,  şehitlerimizin anısına sizlerle birlikte Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olay göstermiştir ki hem yurt içinde hem yurt dışında birlik ve beraber olmanın öneminin ne kadar büyük olduğunu, sadece yurt içindeki odaklara karşı mücadele sürdürülmesi değil, yurt dışında da dayanışma ve birlikteliğimizin sağlanması büyük önem taşımaktadır.”

Türk Silahlı Kuvvetlerine  ve emniyet güçlerine şükranı sundu

Cem Örnekol farklı olabilecek düşüncelere rağmen tek elden müdafayı işaret etti. Cem  Örnekol ”Hepimizin farklı düşünceleri, inançları, veya fikirleri olabilir ama  burada ast olan vatanımızın, ata topraklarımızın, kültürümüzün, inancımızın hep birlikte tek elden müdafa edilmesidir. O dayanışmanın gösterilmesidir. Bu vesileyle tekrar bizlerin rahat bir şekilde yaşamasına imkan veren Türk Silahlı Kuvvetlerine  ve emniyet güçlerinin tümüne, tüm  mensuplarına burda   şükranlarımı sunuyor, şehit düşen  askerlerimizin ruhlarının şad olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Zor bir dönem

Almanya ile olan ilişkilerede değinen Cem Örnekol son dönemde ortaya çıkan rahatsızlıklardan bahseti. 

”Özellikle son dönemde hepinizin malumu olduğu üzere zor bir dönemden geçmekteyiz. Bununda etkilerine en çok sizler, burada yaşayan vatandaşlarımız hissetmekte, daha fazla hissetmekte. Görünen o ki maalesef bir süre daha hissedeceksiniz. Türkiye ile Almanya arasında ki ilişkilerin kökenleri çok derine ve geçmişe dayanmaktadır. Bu kökler bu ilişkiler manzumesinde Türk insanında hepimizde beklentiler yaratmaktadır. Bu beklentiler karşılanmadığı takdirdede büyük hayal kırıklıkları haklı olarak yaşıyoruz.”

Cumhurbaşkanına haksız algı yönetiliyor

”Son dönemdeki meydana gelen başta ülkemizin, Türk insanının sayın Cumhurbaşkanımıza yöneltilen haksız algılar ve hakaretamiz ifadeler, eylemler bizleri derinden etkilemektedir. Bunların iki ülke arasındaki ilişkilere fayda sağlamadığı son derece açıktır. Burada sadece Türkiye’yi bir takım nedenlerden suçlayıp sorumluluk almamak tabiatıyla kabul edilebilir bir durum değildir.  Dolayısıyla Alman dostlarımızdan bu ilişkilerin tekrar  eski veya en azından hak ettikleri bir seviyeye ulaşması için gerekli sorumluluğu ve gerekli girişimleri başlatmalarını temenni ediyoruz.”

Uyum konusunda örnek bir toplum

”Burada ki Türk insanımız sizler uzun yıllardan beri yaşıyorsunuz . Zor şartlar altında bir çok merhaleyi aşarak özellikle uyum konusunda büyük bir başarı göstererek örnek bir toplum haline geldiniz. Bu örnek hem Almanlar için hemde burada yaşayan diğer göçmenler içinde parmakla işaret edilebilecek kadar önemli bir aşamadır. Bu gün Almanya’da ki toplumun farklı yerlerinde başarılı insanlarımız var ve bu günde bu başarıyı yükseltmek için can-ı gönülden çabalıyorsunuz.”

 

Cem Örnekol konuşmasının sonunda Karlsruhe DİTİB Merkez Cami yönetimine ve iftar yemeğini hazırlayan kadınlare teşekkür etti.