03/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos Cem Örnekol MÜSİAD Karlsruhe Ziyareti

BW-HABER

Karlsruhe 28 Nisan 2017  Foto : Yaşar Sekban 


Daha çok işbirliği

Geçtiğimiz sene Almanya’nın Karlsruhe kentinde şubesi  açılan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğini, (MÜSİAD)  Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ziyaret etti. Ziyarette MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, Erdem Arın ve yönetim kurulu hazır bulundu. 

Almanya ve Türkiye işbirliği önemli

Ziyarette hassas bir dönemden geçen Almanya ve Türkiye arasında ki ticari, sosyal ilişkiler ele alındı. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Almanya’nın önemli bir ticari müttefik olduğunu ifade ederek;   Türkiye ve Almanya’nın menfaatleri konusunda neler yapılabileceği ve yapılacak çalışmalarında  Alman dostlarla birlikte yürütülmesi gerektiğini söyledi.  Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Karlsruhe Çalışma Ataşeliği’nin de katıldığı ”Meslek Fuarı’ nı işaret ederek, Türk kökenli öğrencilerin yüksek eğitime devam edememeleri durumunda mutlaka bir meslek eğitimi alması gerektiğini belirtti. Gençlerin meslek eğitimine MÜSİAD Karlsruhe’nin destek vermesini isterken, Türk işverenlerin gençleri meslek eğitiminde istihdam etmelerinin önemli olduğunun altını çizdi. Örnekol, Sanayi ve Ticaret Odaları ve Alman ticaret kurumları ile mutlaka ortak çalışmaların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Burhan Sağlam : Karşılıklı anlayış içerisinde, katılım sağlanmalı

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, iade-i ziyarette teşekkür ederek başladı. Sağlam, ” Bu hassas geçiş döneminde hepimiz sağduyulu olmalıyız. Her iki toplumun faydasına, her iki ülkenin, Türkiye ve Almanya’nın menfaatine olacak güzel işler yapmalıyız. Meslek eğitimi konusunda Karlsruhe Başkonsolosluğun yaptığı çalışmaları yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Bizlerde gençlerimize meslek eğitim yeri kazandırmanın yanında geleceğin meslekleri ile ilgili  detaylı bilgi veriyoruz.” dedi. Sağlam Eylül 2017 ‘de düzenlenecek olan genel seçim ile ilgili olarak, Türk kökenli Alman vatandaşlarının mutlaka seçimlere katılarak, Alman toplumu içerisinde yerini alması gerektiğini ifade etti. Sağlam, siyasilerin Türk toplumunu politik malzeme olarak kullanmalarını doğru bulmadığı konuşmasında, ” Vatandaşlarımızın yaşadığı topluma daha fazla katılmasını arzu ediyoruz. Anavatan Türkiye’nin yanında yaşadığımız, hayatımızı idame ettiğimiz Almanya’yı da ikinci vatan olarak görerek, ne gibi katkılarımız olabilir, karşılıklı anlayış ve hoşgörü içerisinde topluma katılım babında çalışmalar yapmalıyız. Siyasilerin vatandaşlarımızı politik malzeme olarak görmeye devam etmeleri durumunda, bununda sandığa yansıması kaçınılmaz olacaktır.  ” dedi. 

MÜSİAD Karlsruhe

MÜSİAD’ın 27’nci yurt dışı şube açılışını 29 Eylül 2016’da Almanya’nın Karlsruhe kentinde gerçekleştirmiş ve bu şube ile Almanya’da 11 inci şube olma ünvanını almıştı. Kısa zaman içerisinde hızla büyüyen MÜSİAD Karlsruhe şubesi farklı iş sektörlerini bir araya getirerek, yeni iş alanları yaratmak, bilgi, beceri ve kabiliyetini artırabilmek amacı ile İstanbul, Antalya,  ve Frankfurt başta olmak üzere bir çok yurt içi ve dışı İş Fuarlarına katıldı.