25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İGMG Rastatt Cami Bahar Şenliği Düzenledi

BW-HABER

Rastatt 29 Nisan 2017  Foto : microLİVE 


 

IGMG Rastatt Mevlana Camii‘nin düzenlediği Kermes yine büyük ilgi gördü. 28 Nisan Cuma günü başlayan ve 4 gün süren kermese vatandaşlarımızın yanısıra Almanlardan da büyük ilgi gördü.

Türk-İslam sanat ve mutfak kültürüne ilgi gösteren Almanlar Rastatt İslam Toplumu Milli Görüş ( İGMG) kermesine geldi. Cami tanıtım gezisi yanısıra İslam tarihi hakkında da bilgi alan misafirler, Türk mutfağının en güzel örneklerinide burada tatma imkanı buldular.

Kıran : Meslek eğitimine aileler destek vermeli.

Karlsruhe Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran’ın da ziyaret ettiği kermeste, Kıran vatandaşlarla biraraya geldi. Muhammet Kıran yaptığı konuşmada, gençlerin eğitimlerini en  iyi şekilde tamamlamalarını, üniversiteye gitmelelerini bu imkanı bulamayan gençlerin mutlaka en az bir mesleğe sahip olarak ”Altın Bileziği” kollarına takmalarını istedi. Kıran konuşmasında velilere seslenerek, ” Almanya’da meslek eğitimi son derece önemli. Dünyanın sayılı güçlü ekonomisi Almanya’da artık meslek eğitimi almamış, bir mesleğe sahip olmayan gencin iş piyasasında şansı çok az. Bu nedenle yüksek öğretime devam edemeyecek gençlerin mutlaka meslek eğitimi yapması gerekir. Karlsruhe Başkonsolosluğu olarak bu konuda ciddi çalışmalarımız var. Mutlaka başkonsolosluk sayfasını takip ediniz.” dedi.

İGMG Rastatt başkanı Metin Pusmaz, kermese olan ilginin IGMG Rastatt kuruluşunun çevre halkı ve kurumlar  ile olan iyi ilişkilerine bağlayarak, ” Bölgenin en büyük kermesi ile hem Alman dostlarımızı hemde vatandaşlarımızı burada bir araya getirmiş bulunuyoruz. Alman komşularımıza camimizi gezdirirken, İslam konusunda oluşturulan yanlış algının giderilmesine çalıştık. Bu konuda da oldukça mesafe kattetik. Kermesler insanları biraraya getiriyor. Bu senede 4 günlük dolu dolu bir program ile gönülleri feth ettik. Kermesimize uzaktan ve yakından gelen misafirlerimize teşekkür ediyoruz.” deiyen Pusmaz, kermeste kaliteyi ve güveni hedeflediklerinin altını çizdi.

Başkan Metin Pusmaz ve Mehmet Yolcu, Ataşe Muhammet Kıran’a cami faaliyetleri konusunda bilgi verdi. Vatandaşlar Ataşe Muhammet Kıran’a genelde emeklilik konusunda karşılaştıkları sorunları iletirken, Muhammet Kıran’da konuya vakıf olduklarını, emeklilik konusunda mutlaka Çalışma Ataşeliğine başvurulmasını istedi. 

IGMG Rastatt Mevlana Cami Bahar Kermesinde çocuklarda unutulmadı. Çocuklar için oyun park alanı düzenlenirken, Rastatt İGMG Çocuk Klübü birbirinden güzel ilahileri ile kermese renk kattı. İstiklal marşını hep birlikte söyleyen minikler izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Rastatt İGMG Bahar Festivalinde ilahi grupları sahne alırken, bayanlarda birbirinden leziz yemekleriyle Türk mutfağının en güzel örneklerini sundular.