24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos Nevzat Arslan, Karlsruhe Basketbol Kursunu Ziyaret Etti

BW-HABER

Karlsruhe 29 Ocak 2018


Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan ve Karlsruhe Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği himayesinde, Karlsruhe Okul Aile Birliği organizesi ile Yaşar Sekban tarafından yönetilen ‘United Karlsruhe Basketball’ kursunu ziyaret etti. Karlsruhe Erich Kästner Okulu salonunda düzenlenen ve 3 üncü yılına giren basketbol kursuna 34 öğrenci katılıyor.

Başkonsolos Nevzat Arslan ‘ United Karlsruhe Basketball‘ kursu hakkında, kurs yöneticisi Yaşar Sekban‘dan bilgi aldı. Sekban, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği himayesinde düzenlenen basketbol kursunu Türk kökenli göçmen çocukların tercih ettiğini, kursa katılan öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyen  Sekban, ‘ Basketbol kursundan 34 öğrencimiz ücretsiz olarak faydalanıyor. Amacımız çocuklarımızın tehlikeli bir sınıra gelen bilgisayar bağımlılığını azaltmak, sosyal ve fiziksel gelişime ciddi katkısı olan basketbolun gençlerimiz arasında yaygınlaşması, özel beceri isteyen basketbol oyunu ile gençlere ‘estetik beceri’ kazandırmak, Almanya’da biten uyum sürecinin ardından topluma katılım sürecine geçişi hızlandırmak.   Basketbol oyunu sırasında kullandığımız Türkçe kelimeleri öğrencilerimize açıklayarak anlatıyoruz, sporun Türkçe öğretime olan katkısınıda böylelikle ortaya koymuş olduk. ‘ 

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, bilgisayar oyunlarının bağımlılık yaptığını, sporun genç kuşaklar için hem sağlık, hemde sosyal gelişimine katkıda bulunduğunun altını çizdi. Basketbol kursunda verilen imkanların kullanılması gerektiğini söyleyen Arslan, basketbolun çocuk gelişimine faydasının büyük olduğunu ifade etti. Basketbol kursu antrenörleri, A. Çağatay  Kır ve İsa Gündüz çalışmalar konusunda Başkonsolos Nevzat Arslan ve Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan’a bilgi verdi. 

Nevzat Arslan, basketbol kursunda veliler ile birlikte bir süre sohbet etti. Arslan velilerin istek ve arzularını dinledi.  ‘United Karlsruhe Basketball‘ kursuna katılan 34 öğrenci velisininde izlediği basketbol kursuna, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğine bağlı rehberlik öğretmeni Didem Temel Gündüz‘de katılarak, zaman zaman velilere ‘ Çocuklarla İletişim ‘ konulu eğitim çalışma yapıyor.