30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bilgi Yarışması Birincisi Schramberg Oldu.

IMG_8818


BW-HABER     Karlsruhe


BADEN BÖLGESİ BİLGİ YARIŞMASI GÖZ DOLDURDU

Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından Karlsruhe’de  bilgi yarışması düzenlendi. Baden,  13 bölge birincisi şehirlerin 3 er öğrencisinin katıldığı yarışma Karlsruhe Walhalle’de büyük ilgi gördü. Karlsruhe Eğtim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından ” Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyası çerçevesinde düzenlenen “Baden Bilgi Yarışması” ev sahipliğini Karlsruhe TOAB üstelendi. Çocukların başarısı duygulandırdı. Almanya’da doğan 4 üncü nesil çocukların tarih, coğrafya, Türkçe ders konularında verdiği doğru cevaplar salondan büyük alkış aldı.

Başarılı Sunucu

İstiklal Marşı ile başlayan yarışmanın moderatörü Atilla Kutlu, 13 bölgeden gelen öğrencilerin hepsinin birinci olduğunu söyleyerek, amacın yarışmak olmadığını söyledi. Karlsruhe Türkçe Dersi Öğretmeni Koordinatörü Ahmet Özkan yaptığı konuşmada amaçlarının bilgi paylaşımını yaygınlaştırmak, öğrencilere yarışma kültürünü kazandırmak, motivasyon arttırmak ve kendilerini sınamalarına ortam hazırlamak olduğunu söyledi.

Karlsruhe TOAB başkanı Erdem Arın’da ; Baden bölgesinde ki öğrencilerin tanışma ve kaynaşmalarını; sevgi dostluk, dürüstlük ve çalışkanlık gibi evrensel değerleri kazanmaları sağlamak, dedi.

Baden TOAB Federasyon başkanı Kemal Ülker, yarışmaların, okuma zevki kazandırılarak, Türk dilinin ve kültürünün sevdirilmesine büyük katkı sağladığını söyledi.

Türkçe Bilmiyorsa Geçmiş Olsun

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, teşekkür ederek başladığı konuşmasında, şanlı bir tarih ve büyük bir medeniyetin sahibiyiz dedi. Avcı, ” Yarışmaya katılan gençlerimiz,  eyaletimizde 12.000 e yakın Türkçe dersine katılan 2inci kademe gençlerimizin hepsi başarılı. Hepsi benim nazarımda başarılı birinci çocuklar… Almanya’da Türklerin varlığı Türkçe’nin varlığına bağlıdır. Türkçe bilmiyorsa çocuklarınız, kozmopolitleşmiştir. ” diyerek ailelerin mutlaka çocuklarını Türkçe dersine göndermesini istedi. Avcı, evde, telefonda, alış verişte, sokakta Türkçe konuşulmasını istedi. Avcı, Türkçe’nin korunmasının anne ve babanın birinci vazifesi olduğunu ifade ederek ” Eğer çocuğunuz, kızınız oğlunuz Türkçe bilmiyorsa geçmiş olsun.” dedi. Avcı Türkçe dersine katılımın %20 olduğunu söyleyerek bunun hala çok düşük seviyede olduğunu ve %80 Türk kökenli gencin Türkçe dersine katılmadığını söyledi.

Seçkin Jüri Üyeleri

Baden  bilgi yarışmasına 4 seçkin eğitimci, siyatçi, bilim insanı jüri üyesi olarak seçildi. Sempatik tavırları, eğitim alanında yaptığı çalışmalar ve en son Avrupa tatlı yarışmasından tanıdığımız, jüri  başkanı Freiburg’dan Prof. Dr. Şener Bağ, Karlsruhe’den Dr. Yavuz Dedegil, Heidelberg’ten siyatset bilimcisi eğitimci kökenli  Yakup Dıvrak, Karlsruhe Alman okulunda öğretmen Nilüfer Arslan jüri üyesi olarak başarılı bir çalışmaya imza attılar.

Türkçe Dersi Öğretmenlerininde görev aldığı yarışma başladığında 13 ayrı masada oturan öğrenciler kadar onlara destek amacı ile gelen aile, Türkçe dersi öğretmenleri ve Türk Okul Aile Birlikleri başkanlarıda oldukça heyecanlıydı.

Birinci Schramberg Öğrencileri

Toplam 30 sorunun sorulduğu bilgi yarışmasında sorular; Türkçe, tarih, Türkiye, din kültürü, gelenek ve görenek gibi konu başlıklarından geldi. Yarışmacılara sorular aynı anda kapalı olarak dağıtıldı. 40 saniye içinde cevap verilmesi istenen sorular 10 puan üzerinden değerlendirildi. Yarışmanın sonunda Schramberg,  30 sorudan 29 soruyu doğru bilerek 290 puan ile büyük bir başarı gösterdi ve yarışmanın birincisi oldu. Haklı başarıyı Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tebrik etti. Avcı, bu sene görev süresi dolan ve Türkiye’ye dönecek olan Türkçe dersi öğretmeni Atilla Kutlu’yu da Schramberg öğrencilerinin başarısından  dolayı tebrik etti. Birincilere ödülünü Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Baden TOAB Federasyon Başkanı Kemal Ülker ile birlikte veren Karlsruhe OAB başkanı Erdem Arın, başarının devamını dileyerek her bir öğrenciye 100 Avro para ödülü verdi.

Eşitlik Bozulmayınca

Çekişmeli geçen bilgi yarışmasında Rastatt ve Bruchsal üçüncülüğü paylaşınca, yedek sorulara geçildi. İlk yedek sorudada beraberlik bozulmadı, ikinci yedek soruda doğru cevap Rastatt’tan geldi.Böylece yarışmanın üçüncüsü  Rastatt oldu. Mannheim Türkçe dersi öğrencilerine ödül olarak Erdem Arın 75 Avro, Rastatt Türkçe dersi öğrencilerinede 50 Avro ödül verdi. Mannheim bölgesi öğrencileri çok az bir farkla ikinci olurken Mannheim OAB tarafından tebrik edildi.

O Soruya Hepsi Doğru Cevap Verdi

Yarışmada sorulan 30 soru büyük bir komisyon tarafından hazırlandı. Sorular arasında son günlerin aktuel konusu olan Ermeni meslesi konusunda ki soruya 13 bölge öğrencisininde doğru cevap vermesi salondan büyük alkış aldı.

Programda ayrıca İstiklal Marşını ezberleyen iki öğrenciyi Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ödüllendirdi. İstiklal Marşı ödüllendirmesi bu yılın sonuna kadar devam edecek. Program sonunda toplu fotoğraflar çekilirken, aileler, öğretmenler, OAB yöneticileri yarışma katılan gençleri tebrik etti.

IMG_8722


IMG_8662


IMG_8671


IMG_8548


IMG_8644


IMG_8413


IMG_8395


IMG_8381


IMG_8392


IMG_8440


IMG_8548


IMG_8355


IMG_8368


IMG_8572