24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bireysel spor artık serbest

Açık alanda spora kısmi müsâde geldi

Bireysel sporlara izin çıktı… Covid-19 yavaşlaması devam ederse salon sporları serbest olacak

BW-HABER
Popüler ve rekabetçi sporların 11 Mayıs itibarıyla açık havada ve sıkı enfeksiyon koruma düzenlemeleri altında yapılmasına izin verilirken sadece milli takım statüsündeki sporcuların salonlarda ve yüzme havuzlarında antrenman yapmalarına müsade edildi.

11 Mayıs 2020 Pazartesi günü, Baden-Württemberg’de açık havada ve katı enfeksiyon koruma yönetmeliklerine uygun olarak yapılabilecek tüm sporlara tekrar izin verildi. “Öncelikli hedefimiz yeni bir enfeksiyon dalgasını önlemek. Bu yüzden sadece rekreasyonel ve rekabetçi sporlarda kademeli olarak gevşemeye izin verebiliriz. İlk adımda, şimdi açık havada temassız eğitim ve egzersiz programlarına başlıyoruz ” diyen, Susanne Eisenmann “Enfeksiyon koruma kuralları, özellikle atletizm, golf, tenis, binicilik, yelken, tırmanma, kano ve açık hava tesislerinde spor atışı gibi sporlar için gözlenebilir.” dedi.

Açık havada temassız eğitim ve egzersiz teklifleri ile ilk adım

Milli takım statüsüne sahip tüm sporcular, profesyonel ve üst düzey sporcular için ortak enfeksiyon koruma kurallarına uygun olarak yüzme havuzları ve spor salonlarında eğitim de mümkün kılındı. Kültür Bakanlığı, kamusal alanlarda, kamusal ve özel açık hava spor tesisleri olarak adlandırılan spor tesislerinde kitle ve rekabetçi sporlara dönüş için bir konsept geliştirdi. Tüm eğitim ve egzersiz seansı boyunca, sporcular arasında en az bir buçuk metre mesafe bırakılacak.

Doğrudan fiziksel temasın gerekli veya mümkün olduğu spor ve oyunlarda ise yasak devam edecek. Eğitim ve egzersiz birimleri yalnızca bireysel olarak veya en fazla beş kişilik gruplar halinde yer alabilir: Daha büyük eğitim alanları için, 1000 metrekarede en fazla beş kişilik bir eğitim grubuna izin verilecek. Paylaşılan spor ve antrenman ekipmanı kullanımdan sonra dikkatlice temizlenmeli ve dezenfekte edilmesigerekiyor. Sporcular için soyunma odaları ve sıhhi odalar, özellikle duş kabinleri kapalı olacak. Spor alanlarında sosyal mesafe ve diğer hijyen kurallarına uyum için bir kişi görevlendirilmesi istendi.

Futbol takımları, bireysel ve küçük gruplarda, sahadaki çeşitli istasyonlarla koşu veya koordinasyon eğitimi veya teknik çalışmalar yapabilecekler. Özellikle tenis golf gibi bireysel sporlar yapılabilecek.

Sağlığın korunması çok önemlidir

Kültür ve Spor Bakanlığı, “Spor ve egzersiz dengeli ve sağlıklı bir yaşam için şarttır. Bu nedenle, bu adımı atmaktan ve açık havada ve belirli koşullar altında spor faaliyetlerine izin vermekten mutluluk duyuyoruz. Enfeksiyon sayıları düşük seviyede sabit kalırsa, bir sonraki hedef, sıkı koşullar altında yüzme havuzlarında, spor salonlarında ve diğer kapalı binalarda spor ve eğitim kurslarının sunulmasına müsade etmek olacak. ‘