13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Birlikte Söyledik…

BW-HABER Almanya / Karlsruhe 30 Mart 2019

Birlikte Söyledik…

Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen son yılların en büyük ve en anlamlı konserine ilgide bir o kadar büyük oldu. Karlsruhe Türk Müziği Korosu derneği tarafından ”Birlikte Söyleyelim” ismi altındaki konser son yıllarda birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyan Avrupalı Türkleri biraraya getirmeyi başardı.

Karlsruhe kent merkezinde bulunan Stephansaal salonunda şef Ahmet Ceylan yönetimindeki KTM Korosu tarafından seslendirilen ”Birlikte Söyleyelim ” konseri iki bölümden oluştu. Birinci fasılda, Kürdilihicazkâr makamında 12 eser seslendirildi.

Birlikte söyledik…

İkinci fasılda beraber ve solo şarkılar söylendi. Solist, Serpil Sis,” Bir Ateşim Yanarım”, Emel Yörüker ” İkinci Bahar Yaşıyor Ömrüm”, Necati Kaya ” Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor”, Sinan Türkmen ”Kalbim Yanıyor Her Ne Zaman İsmini Ansam”, Fatih Yaman ” Kalbimin Sahibi Sensin”, İlker Düzgün ” İndim Havuz Başına”, Duygu Akın ” Bir İlkbahar Sabahı”, Nalan Wickersheim ” Hatırla Sevgili”, Deniz Sağlam ” Gözleri Aşka Gülen”, Hatem Cömertpay ” Kalamış” ve Koro Şefi Ahmet Ceylan ” Geçmesin Günümüz Sevgilim Yaşla” eserlerini müzik severlerle beraber seslendirdi.

Ayakta Alkışlandı

Koro ve solo olarak söylenen birbirinden güzel unutulmaz eserlere, müzik severlerde eşlik etti. Sözleri Mehmet Erbulan’a, bestesi İsmet Nedim ait olan ” Aşkınla yana yana kül olacağım.” şarkıya konsere katılanlar ayakta eşlik etti. Büyük beğeni toplayan konserde son olarak ” Geçsede gençlik çağım” şarkısıyla, koro şefi Ahmet Ceylan ve Karlsruhe Türk Müziği Korosu performanslarıyla gönülleri feth etti.

Birlik ve Beraberlik Mesajı Oldu

”Birlikte Söyleyelim” ismiyle düzenlenen etkinlik 2019 yılının en çok konuşulacak konseri olmaya aday oldu. Konser toplumun tüm farklı kesimlerinden müzikseverleri biraraya getirerek müziğin evrenselliğini bir kez daha ortaya koydu.

Müzik severlerin ortak görüşü; başarılı

Konseri izeleyen müzik severler tam not verirken, konser müzik kültürümüzle dünya çapında iddialı olduğumuzu bir kez daha ortaya koydu. Müzik severler dünyanın en eski ve önemli kaynaklarına sahip Anadolu coğrafyasından çıkan müzisyen ve eserlerin tanıtlması gerektiğini vurguladı.

https://www.youtube.com/watch?v=dwcI7nc-hnk&feature=youtu.be