20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bu Türkçe Dersi Çok Farklı

PFORZHEİM / Karlsruhe Haber

Türkçe Şimdi Daha Çok Eğlenceli.


 IMG_5038

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı Türkçe derslerine renk kattı. Pilot şehir olan Karlsruhe ve Pforzheim’da okullarda başlatılan yeni uygulamada, ney, kanun, kemençe, bağlama, ud gibi Türk musikisinin üflemeli ve çalgılı aletleri ile Türkçe öğrenen çocukar bu durumdan çok memnunlar. Karlsruhe Ernst – Reuter Okulu ve Schömberg kasabasında  Ludwig-Uhland İlkokulunda verilen uygulamalı müzikli Türkçe dersinin konuğu Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı oldu. Ernst-Reuter Okulu Türkçe Dersi öğretmeni Fuat Demirtaş, çocuklarda ki değişim ve gelişimin olumlu olduğunu söyledi. Müzisyen Oya Kıralı, ilk dersinde ud ve kanun  müzik aletini tanıttı, dünyaca ünlü Türk müziğinden örnek veren Oya Kırali, ud ve kanun  hakkında öğrencilere bilgi verdi.

IMG_4942

Ludwıg-Uhland Okulunda üflemeli müzik aleti ney hakkında bilgi veren Neyzen Handan Holz, ney müzik aletinin Mevlana’dan bu yana tarihi süreci hakkında ilginç bilgiler verdi. Üflemeli alet Ney’i tanıtan Handan Holz, kültürümüze ait bir değer olan Ney’in  yapım ve korumasını anlattı. Ney üfleyen  öğrenciler ilk defa denedikleri üflemeli müzik aletinde zorlansalarda, farklı bir Türkçe dersi ile oldukça mutlu oldular.

IMG_5002

Öğrenciler ile bir süre sohbet eden Gürkan Avcı, kendi kültürümüze ait müzik aletlerini gören ve deneyen çocukların,  müzik yolu ile Türkçe konuşmaya ve öğrenmeye daha yatkın olduğunu gördüm dedi. Türkçe derslerinin bu tür projeler ile daha eğlenceli ve çekici bir hale getirildiğini ifade eden Avcı, mevcut öğrenciyi tutmak ve öğrenci sayısında gözle görünür bir artış elde etmek önceliğimiz dedi. Türkçe dersi öğretmeni Mustafa Bahar öğrencilerin yeni uygulama ile derse olan ilgisinin arttığını ifade etti.

IMG_4953

“Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” Kampanyası ile Türk Toplumunun Yaşamını Zenginleştireceğiz!

Milli Eğitim Bakanlığı himayesiyle, Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği koordinasyonunda bu eğitim-öğretim yılı için pilot uygulama kabilinden başlatılan ve ‘Türkçe, Türk kültür, sanat ve medeniyet değerlerinin güçlendirilmesini milli birlik ve bütünlüğümüzü koruyup geliştirmenin temel unsuru’ olarak telakki etme bağlamında planlanan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanyası ile başlayan dersler bölgede yayılmaya başladı.


 

 

IMG_5000


IMG_4947


IMG_4973


IMG_4997