30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

BW eyaleti yine ‘Yeşillendi’

BW-HABER Karlsruhe

Alman Yeşiller Bw eyalet seçimlerinde büyük çıkış yakaladı…
Almanya’nın BW eyaletinde düzenlenen milletvekili seçimlerinde Alman Yeşiller Partisi beklentileri boşa çıkarmadı. Son kamuoyu araştırmasında yüzde 34 olan Yeşiller yüzde 33 oy oranına ulaştı. Yeşillerin bu başarısının arkasında Winfried Kretschmann var. 72 yaşındaki BW Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann bu başarıyla yerini korudu.
Alman CDU Partisi %23,6 ile ikinci olurken, Alman Sosyal Demokratlar %11,6 ile gerilemeye devam etti. Buna göre FDP %10,4, AfD %10,1, Die LINKE % 3,5, Die Freien Wähler %3,0 oranında oy aldı.

BW eyalet seçimlerinin kaybedeni aşırı sağcı olarak bilinen AfD partisi oldu. Sağcı popülist parti AfD seçmenlerine tam olarak ne istediğini anlatamadı. Göçmenleri Almanya’nın sorunu olarak tanıtan AfD bu sonuçla, Almanya’da göçmen probleminin olmadığını anladı. AfD partisi % 5 oranında seçmen kaybetti. CDU %3,4 kaybederken, SPD ise %1,1 oranında oy kaybına uğradı.
Kretchman açık zafer sonrası yaptığı açıklamada ‘seçmenlere’ minnetarım dedi. Kretchmann CDU, SPD ve FDP partilri ile bire görüşme yapacak.