25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya, Lale İçin Can Olacak

BW-HABER

Karlsruhe 28 Ekim 2017


Almanya’da Lale  İçin Kampanya 22 Ekim’de başlıyor…

Karlsruhe OAB başkanı Erdem Arın tarafından da himaye edilecek.

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan Lale Güder (59)  gittiği hastanede lösemi yani kan kanseri olduğunu öğrendiğinde hayatının şokunu yaşadı. Henüz iki kanseri yeni atlatan Lale Güder lösemi teşhisi konulması ailesini ve kendisini derinden üzdü. İlk şaşkınlığı üzerinden atlatan aile şimdi Almanya çapında ‘Donör’ bulma kampanyası başlatıyor. 15 yıldır Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan Gaziantepli Lale Güder Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın’ın himayesinde, Karlsruhe Uluslararası Buluşma Merkezi (IBZ e.V.) ve Karlsruhe Okul Aile Birliği işbirliğinde Ekim ayında donör bulma kampanyası başlayacak. Donör arama kampanyasına Karlsruhe Başkonsolosluğu destek veriyor. 

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan Lale Güder, halsizlik, yorgunluk için gittiği doktorda tetkik yapılmasını istedi.
Yapılan araştırma ve değerlendirme sonunda ev doktoru alyuvar eksikliğinin yorgunluk sebebi olduğunu sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Ancak 6 ayda bir gittiği hastane doktoru yorgunluk şikayetleri üzerine yaptığı testlerde, 59 yaşında iki çocuk annesi ev hanımı Lale Güder burada hayatının şokunu yaşadı. Yorgunluğun  yakalandığı lösemi yani kan kanseri  nedeniyle olduğu ortaya çıktı. Henüz yeni iki kanseri atlatan Lale Güder’in  dünyası başına yıkıldı. 

 

Kampanya başlıyor !!!
Durumu öğrenen Güder ailesi ve  çocukları hiç vakit kaybetmeden lösemi konusunda araştırma ve kampanya başlattı. Almanya’da faaliyet gösteren Blut e.V. derneği ile iletişime geçen aile lösemi konusunda bilgi aldı. Cana can olmaya aday donörleri, kök hücre kayıtı için Karlsruhe IBZ salonunda düzenlenecek kampanyaya katılmaya davet eden kardeşler, şimdiden kampanyaya katılacaklara müteşekkiriz dedi. 

 

İkinci kanseri yeni atlatmıştı
Lale Güder’in kızı Tuğçe Demir ‘ Annem ikinci kanseri atlattı, kematropi tedavisi sonrası aşırı yorgunluk nedeniye gittiğimiz ev doktorunda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Hastanede 6 aylık kontrol için gittiğimizde yapılan testler sonunda annemin lösemi hastası olduğunu öğrendik. Hayatımızın şokunu yaşadık. Kısa zamanda kendimizi toplayarak, kök hücre için donör bulma kampanyasına başladık. Bu konuda Zeliha Reçber büyük yardımlarda bulundu. ‘

 Donör adayları Türkiye kökenli olması önemli
‘Donör adaylarının kendi insanımızdan olması çok önemli o nedenle herkese sesleniyorum, lütfen bu kampanyaya katılın. Ekim ayında düzenlenecek kampanya Kaiseralle 12d adresinde bulunan IBZ binasında düzenlenecek. ‘

Himaye ve desteklere teşekkür

Lale Güder’in iki kızı Tuğçe  Demir ve  Nisa Kurt el ele vererek  kampanyayı Karlsruhe’de başlattı. Kök hücre için  tüm vatandaşların bağışçı olmasını isteyen Tuğçe ve Nisa, kampanyayı himaye eden  Karlsruhe OAB başkanı Erdem Arın’a teşekkür etti.