01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

CDU Kahvaltıda Buluştu

IMG_7212

Kahvaltıda, Eğitim, Meslek, İş, Uyum, Seçim konuşuldu…

BW – HABER      Karlsruhe Haber

Alman Hristiyan Demokrat Parti Karlsruhe kentinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruşları ile Seyidoğlu Cafe Restorant’ta buluştu.  Toplantıya 13 Mart 2016 da yapılacak olan Baden-Württemberg Eyalet Milletvekili seçimlerinde milletvekili adayı olan Bettina Meier-Augenstein (39)  ve CDU Karlsruhe Belediye Meclis Azası Avukat Rahşan Doğan katıldı. Bettina Meier-Augenstein eğitim konusunda uzman olması nedeni ile kahvaltılı sohbetin konusuda eğitim, meslek, üniversite ve gençler oldu.

Alman CDU partisi ilk defa Karlsruhe’de göçmen kökenli STK temsilcileri ile buluşmuş oldu. Sohbet şeklinde geçen toplantıda, dernek temsilcileri kendilerini tanıtırken, dernek çalışmaları konusunda da bilgi verdi. DİTİB Karlsruhe Merkez Camii’den İbrahim Çınar, DİTİB Kadın Kolları yöneticisi,  Halima Anaokulu Mesut Palancı, Karlsruhe Sanatçılar Platformu Mehmet Söyleyici, DİTİB Baden Gençlik Yusuf Azal, KATÖD Samed Topal, KOAB Filiz Sofyalı, Kadınlar Derneği Mine Kılıçer, Pakistan-Alman Dostluk derneği Refik Muhammed, Verein für Dialog und Völkerverständigung e. V. başkanı Ali Abdi, Türk Kültür Merkezi Bilal Bayrak,  hazır bulundu.

 

IMG_7022

Samed Topal,  çocukların okullarda bir çok problem ile karşılaştığını söyledi. Topal üniversite öğrencilerinin barınma problemi olduğunu konu ile ilgili çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Topal mezuniyet sonrası iş bulma konusunda bazı ayrımcılık ile karşılaşıldığını sözlerine ekledi. KATÖD tarafından geliştirilen ”Adım Adıma Üniversiteye” projesi konusunda bilgi veren Samed Topal göçmenlerin üniversite eğitimine özendilirilmesinin iş dünyasında ki rekabette göçmenlere avantaj sağlayacağını söyledi. Bettina Meier-Augenstein ”Adım Adıma Üniversiteye” projesini önemli bulduğunu söyleyerek gençlerin üniversiteye özendirilmesinin güzel bir çalışma olduğunu söyledi.

IMG_7133

KOAB proje sorumlusu Filiz Sofyalı, eğitim konusunda yapılan çalışmalar ve ”Eltern Cafe” konusunda bilgi verdi. Sanatçılar Platformu başkanı Mehmet Söyleci, bir çok sanatsal ve kültürüel çalışmaların yapıldığını ancak kurumlar arasında iletişim ve bilgi sorunu yaşandığını ve bir çok projenin hayata geçirelemediğini söyledi.

 

Kadın Kolları Karlsruhe başkanı Mine Kılıçer, meslek bulma konusunda yaşanan sıkıntıyı dile getirdi. Kılıçer  ” Çifte vatandaşlık beklentimiz. Bu sorunun bir an önce kangren olmadan çözümünü bekliyoruz.” dedi.

DİTİB Merkez Camii yönetiminden İbrahim Çınar, Karlsruhe’de yapılması düşünülen camii konusunda gelinen nokta hakkında bilgi verdi.

IMG_7149

Genç politikacı Bettina Meier-Augenstein eğitim üzerine yaptığı konuşmasında hedefin gençlere iyi eğitim olduğunu söyledi. Bettina Meier-Augenstein, ” Öncelikli hedefimiz çocukların  gençlerin iyi eğitim alması, yetişmesi, onların meslek yapabilmeleri, ancak bazı mesleklerde  yer var ama o mesleği yapabilecek uygun not sahibi gençler yok. Bu konuda Ticaret Odası, Zanaatkarlar odası ile görüşüyoruz. Konuya çözüm arıyoruz. Özel bir çözüm arıyoruz belkide yeni pratik yapılabilecek özel yerler olmalı.” dedi.

Bettina Meier-Augenstein  konuşmasında partisine göçmen kökenlilerinde ilgi gösterdiğini, toplumun değişim gösterdiğini, bununla birlikte partisi CDU’nun da değiştiğini söyledi. Bettina Meier-Augenstein  ” Biz bir halk partisiyiz. Bir çok göçmen yer alıyor partimizde, tabiki Türk kökenli göçmenlerde var. Uyum konusu bizim içinde çok önemli çünkü göçmen kökenliler uzun zamandır buarada yaşıyor, birlikte yaşıyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan tecrübeleri tekrar almalı, göçmenler daha önce ne yaşadılar bunu bilmek ve bundan yararlanmak gerek. Türklerin yıllar önce burada karşılaştıkları sorunlar ve buna karşı üretilen çözümlerden faydalanmak gerek.” dedi.


IMG_7061IMG_7051