17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ev Ekonomisine Katkı

IMG_6935


 

BW-HABER      Karlsruhe Haber


 

‘Pasta ve Kurabiye Kursu’na Yoğun İlgi!

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği koordinasyonunda başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyasının tanıtım, toplantı, ziyaret ve açılışları büyük bir heyecanla, hızla devam ediyor.

 

Tüm dünyada büyük ilgi gören Türk pasta, şeker hamuru ve tatlı sanatını Almanya’daki kadın ve genç kızlarımıza öğretmek için Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından açılan “Pasta ve Şekerleme Kursu” Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından Karlsruhe DİTİB Merkez Camii’ndeki seminer sınıfında açıldı.

 

Eyalet genelinde şimdilik 3 şehirde açılan ‘Pasta ve Şekerleme Kursu’na Karlsruhe’li kadın ve gençlerden yoğun ilgi oldu. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın katılımıyla gerçekleşen açılış törenine DİTİB din görevlisi Hüseyin Sözen, koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz’da hazır bulundu.

IMG_6927

 

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından atanan pasta ve şekerleme kursu öğretmenleri Songül Evli ila Öznur Çubukçu tarafından verilen kurslar 8 hafta sürecek ve akabinde başarılı katılımcılara resmi kurs tamamlama sertifikaları takdim edilecek.

 

KURSİYERLERE ÇOCUKLARINIZI TÜRKÇE DERSİNE GÖNDERİN RİCASI

Kursiyerlerle yapılan tanışma merasiminin ardından katılımcılara  çocuklarını Türkçe – Türk Kültürü derslerine göndermelerini hususiyetle isteyen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı katılımcılara hitaben yaptığı açılış konuşmasında ”Ataşelik olarak açtığımız tüm kurslarda Türkçe konuşmak genel bir kuraldır. Kurslarımıza Almanlardan ve diğer milletlerden de gösterilen teveccühü entegrasyon adına memnuniyetle gözlemliyorum. Anneler ne kadar bilinçli olursa çocuklarımızda o denli güçlü olur. Çocuklarımız istiyoruz ki Almanya’nın geleceğine katkıta bulunsun, söz sahibi olsun, derin kökleri bulunan Türk – Alman dostluğunun en güçlü köprüleri olsun” dedi.

 

AİLE BÜTÇESİNE KATKI

Açılan kurs maharetiyle profosyönel anlamda pasta ve kurabiye yapımını öğrenen kadınlar yaptıkları ürünleri sipariş sistemiyle satarak aile bütçesine ek katkıda da bulunmuş olacaklar.

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu
Eğitim Ataşeliği

IMG_6893