21/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cem Örnekol : Türk halkının hasletlerinden biridir ; darda olana yardım etmek

 

BW-HABER

Karlsruhe 9 Haziran 2017      15:00  Yaşar Sekban Özel Haber


Lösemi Hastası Deniz Sıla’ya Uygun İlik Bulundu.

” Türk halkının hasletlerinden biridir ; zorda olana, darda olana  yardım etmek bunu bir kez daha gösterdiler. Bu birlikteliği beraberliği her alanda devam etmesini temenni ediyorum.”

Cem Örnekol 

Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu


Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol,  Deniz Sıla  için uygun donörün bulunmasının sevindirici bir haber olduğunu söyledi. Anne Gaye Demirbaş Uğurtaş ve İlhan Uğurtaş tarafından başlatılan ve sınır tanımayan dev kampanyaya Karlsruhe Başkonsolosluğu  destek verdi. Kampanya duyurusu yapan 

Başkonsolos kampanyaya katılanlara teşekkür etti

Almanya’da Stuttgart ve Tübingen Tıp Fakültesi Hastanelerinde tedavi gören lösemi hastası 14 yaşındaki Deniz Sıla Alman DKMS Kemik İliği Bankası’ndan uygun ilik bulunduğu ve gelecek ayın ortalarında nakilin gerçekleştirileceği açıklandı. Bu açıklama sonrası Cem Örnekol kampanyaya destek veren vatandaşlara teşekkür etti. 

Kampanyaya Karlsruhe Başkonsolosluğundan destek

”Dışişleri Bakanlığı personelinin de katıldığı kampanya olumlu sonuç verdi. Burada anne ve babanın gayretleri takdire şayan. Vatandaşlarımız sağolsunlar büyük bir dayanışma gösterdiler.Kan numunesi verdildi. Daha sonra öğrendik ki, bir örnek örtüşmüş onda on düzeyinde  örtüşmüş bu iyi bir haber. Bu güzel bir haber , Deniz kızımızın iyileşmesi yolunda büyük bir adım. Sıra şimdi ameliyatta.”

Diğer hastalarada vesile olundu

”Vatandaşlarımızın duyarlılığı ve dayanışması bu gibi durumlarda sağlık veya  devletimizi  milletimizi  ilgilendiren konularda vatandaşlarımız o birliği ve beraberliği gösteriyorlar sağolsunlar. Bunun her alanda olması temennimiz. Dolayısıı Deniz Sıla’nın diğer 4 hastayada vesile olması onlarada uygun donör bulunması ayrı bir mutluluk kaynağı. Çok zor bir hastalık ancak bunun iyi bir haberle bu zor sürecin , tabiki ameliyatında başarılı geçerek diğer hastalarında sağlıklarına kavuşmasını canı görnülden temenni ediyoruz. ”

Çok zor bir süreç oldu

”Gaye D. Uğurtaş bizimde Türkçe dersi öğretmenimizdi. Başkonsolosluk olarak ben ve tüm çalışanlarımız adına acil şifalar diliyorum genç kızımıza. Bu güzel netice, bu süreçte, bu şifa yolunda, olumlu bir sonuca ulaşacağına inanıyorum . Şimdi umut daha fazla var. Kampanya sürecine kadar çok zor bir süreçten  geçildi. Anne ve baba bu kampanyada çok büyük gayret gösterdiler. Nürnberg Başkonsolosluğundan, Toronto Başkonsolosluğundan destek geldi. Kampanyanın en büyüğü Pforzheim kentinde oldu. Bu vesileylede bütün vatandaşlarımız ve tabiki Alman dostlar gerekeni yaptılar. Hem Sıla’ya hemde diğer hastalara şifa oldular, ilik bulundu. Ben acil şifalar diliyorum. Ameliyatında iyi geçeceğine inanıyoruz.  İnşallah Dniz kızımız sağlığına kavuşursada, onu ziyaret etmeye yanınada gideceğiz.”

Türk Halkı darda olana yardım eder

”Sağlığına kavuşsun güzel güzel okulana devam etsin. Başarılı bir öğrenci olduğunu duydum.   Vatandaşlarımızıa yoğun katılımından dolayı teşekkür ediyorum. Türk halkının hasletlerinden biridir ; zorda olana, darda olana  yardım etmek bunu bir kez daha gösterdiler. Bu birlikteliğin beraberliğin her alanda devam etmesini temenni ediyorum.”