17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Coşkuyla Kutladık!

3444

 


BW – HABER       Karlsruhe 


Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş Savaşımızı” başlatmasının 97. yıl dönümünün anısına Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nce hazırlanan  ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Spor Bayramı’ Konsolosluk toplantı salonunda coşku ve neşe ile kutlandı.

 

Ataşelik uhdesindeki Pforzheim Eğitim Bölgesi öğretmenleri ve Pforzheim TOAB tarafından hazırlanan kutlama programı çerçevesinde şiirler, şarkılar, halkoyunları, müzik dinletileri, ney ve ud taksimi, slayt anlatımları ve çeşitli gösterilerin sunulduğu programa öğrenciler, veliler, öğretmenler ve vatandaşlardan yoğun bir katılım gözlendi.

 

ATATÜRK’ÜN ASKERİ VE SİYASİ DEHASI BİLİNMELİ

Sunuculuğunu Deniz Toy adlı Gymnasium öğrencisinin yaptığı törende; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bölge Koordinatör Öğretmeni Gaye Uğurtaş, program sorumlusu olarak: 19 Mayıs tarihinin önemine binaen tanıtıcı bir konuşma yaptı. Atatürk’ün askeri ve siyasi dehasına dönük konuşmasıyla misafirlere hitap eden Başkonsolos Cem Örnek, 19 Mayıs’ta başlayan mücadelenin ehemmiyetine yönelik sık sık vurgu yaptı.

IMG_5679

ÇOCUK VE GENÇLERİMİZ ATATÜRK’Ü ÖRNEK ALMALILAR!

19 Mayıs ruhunun ve Atatürk’ün milli mücadele savaşımının vizyon ve zihin dünyası bağlamında Almanya’daki gençler tarafından özellikle örnek alınması gerektiğini kaydeden Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Atatürk’ün bağımsızlıkçı, aydınlanmacı ve halkçı politikalarının Türkiye’yi taşıdığı noktaya değinerek, “Büyük milletimizin mensupları olarak sizler; Almanya’daki genç ve çocuklarımız tarihini, ceddini ve bakiyesi oldukları o büyük medeniyetin kodlarını tanıdıkça, içselleştirdikçe Almanya’da daha başarılı, mutlu ve söz sahibi olacaklardır” dedi.

 

Başkonsolos Yardımcısı Mebşure Taşkın, Din Ataşesi Mehmet Tekin, Konsolos Cumhur Akgün, konsolosluk çalışanları, basın mensupları ve 100’ün üzerinde konuğun katıldığı kutlama töreninde;

4747

19 MAYIS KUTLAMA PROGRAMI MENÜSÜ ÇOK ZENGİNDİ

Türkiyem şarkısı öğrenci korosunca seslendirildi. Gençlik korosu ‘Gençliğe Hitabe’yi ve ‘Gençliğin Ataya Cevabı’nı sundu. Ardından Heidelberg bölgesinden Barış Coşkun efe oyunu gösterisi sundu. Schömberg öğrencilerinden Deniz Uğur ‘Bayrak’ şiirini okudu. Ataşelik Müzik öğretmeni Handan Horz’un taksimiyle Knittlingen öğrenci korosu şarkı ve gösterileriyle törene renk kattı. Akabinde Türkçe öğretmeni Numan Polat ‘Bir resim yap çocuğum’ adlı şiiri, gösteri sunumuyla takdim etti. Ardından Friolzheim öğrencileri hazırlamış oldukları dans gösterisini sundu.  Ayşenur Yiğit adlı öğrenci ‘’Bir Kurtuluş Destanı’’ adlı şiiri okudu. Mühlacker folklor ekibi Harmandalı oyununu oynadı.

0102

ŞİİRLER ŞARKILAR VE DANS GÖSTERİLERİ SUNULDU

Dillweissenstein öğrencilerininin 19 Mayıs şiirini okumasının ardından ‘Fil Diyeti’ adlı oyun sergilendi. Danyal Kağan Havcarcı adlı öğrenci saz eşliğinden mini bir konser verdi.  Selin Arslan ve Erva Bozkaya ‘Cenk Marşı’

434343334564367876677