17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kangal Severler Buluştu

 

 

kangal009837

 


BW-HABER       Oberhausen   Fotoğraflar : Tamer Dursun – Mannheim 


Kangal severler Bruchsal Oberhausen’da buluştu. Merkezi Almanya’nın Bruchsal kentinde bulunan Türk Çoban Köpeği Derneği (THHV Bruchsal) Oberhausen’da düzenledikleri etkinlikte Avrupa çapında kangal ve Türk çoban köpeği sevenlerini bir araya getirdi.  Dünya çapında büyük bir üne ve saygınlığa sahip olan Türk Çoban Köpeklerinin nesillerinide koruyan THHV derneği, zaman zaman düzenlediği etkilik ile Avrupa çapında Kangallara dikkat çekiyor. Oldukça sakin ve sahibine bağlı olan “İşçi Köpek” olarakta anılan çalışkan kangallar; sürü yönetme konusunda oldukça uzmanlar.

THHV dernek başkanı Ergün Yıldırı, amaçlarının Kangalların korunması diye özetlediği konuşmasında oldukça dikkat çekici bir de uyarıda bulundu. Ergün Yıldırım ” Kangallar dünya çapında ünlü hayvanlar bunun doğal sonucu olarakta bir çok kişi buna sahip olmak istiyor. Ancak kangalların özelliği sebebi ile büyük ilgi ve sevgi istiyor. Kangallar görev hayvanları, yani oyun hayvaları değil. Bu sebeple kangal sahibi olmak isteyenlerin, çocuğum sevinsin diye alınan yavru kangalın bir kaç hafta içinde iri bir köpek olması nedeniyle kangalı geri vermek istiyorlar. Kangalların yanlış çifleştirilerek nesilleri bozulmaya çalışılıyor. Biz THHV olarak buna karşıyız. Kangal ve Türk Çoban Köpeği konusunda  tüm bilgileri veriyoruz.” dedi. Ergün Yıldırım düzenledikleri etkinlik ile de Türk Çoban Köpeklerine olan ilginin daha da arttığını söyledi.

Şölen şeklinde geçen etkinlikte en iyi Türk Çoban Köpeği seçildi. Yetişkin erkeklerde Dağlı 1. inci,  yetişkin dişilerde Suna 1. inci seçilirken,  orta yaşta Duman 1. inci,  genç erkeklerde Paşa 1.inci, genç dişilerde Su birinci oldu.

Etkinlikte çoban köpeklerini sergileyen hayvanseverler, iriliği ile dikkati çekerken sakinliği ve sahibine bağlılığı ile büyük hayranlık uyandıran Türk  Çoban köpeklerinin hak ettiği yeri almasını arzu ediyor.

 


uu884


kangal00045


kangal000123


kangal9394


kangal009837


kangal99944


uu884