14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cumhuriyet 93 Yaşında

img_0726


BW-HABER   Karlsruhe   29 Ekim 23:10


”Çağdaş Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılını bugün Karlsruhe’de sizlerle birlikte kutluyor olmaktan büyük sevinç ve mutluluk duyuyorum.”  Cem Örnekol.

Kutlamanın adrsi Ettlingen Sarayı oldu. Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yılı dolayısıyla Karlsruhe Başkonsolosluğu Etlingen Sarayı’nda  görkemli bir resepsiyon verdi. İstiklal Marşı ve ardından  Alman Milli Marşı ile başlayan, Cumhuriyet Resepsiyonu’na ilgi büyük oldu. Karlsruhe Emniyet Müdürü Roland Lay, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Robert W. Huber, Ettlingen Belediye Başkanı Johannes Arnold, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam ve Yönetim Kurulu Üyeleri, cami dernekleri, okul aile birlikleri, sivil toplum kuruluş üyeleri katıldı.

img_0453

29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonunda Muavin Konsolos Arzu Işık Ellialtıoğlu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajında, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ifade ederek, 15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütü üyelerinin hain silahlarına karşı göğüslerini siper eden milletin 2023 hedeflerine ulaşmakta güvence olduğunu söyledi.

Mesajda ” Cumhuriyetimiz 93’üncü yıldönümünde, hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlamış olarak ulaşmış bulunuyoruz. ”

img_0466

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol konuşmasında 15 Temmuz gecesi şehit olan vatandaşları anarak şükranlarımı sunuyorum dedi. Almanya’da yaşanan maduriyetlerede değinen Cem Örnekol, ”Ancak  son dönemde, burada yaşayan Türklerin veya Türk kökenlilerin bulunduğu ana vatanlarındaki gelişmelerle ilgilenmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine sahip çıkarak destek beyan etmeleri yadırganabiliyor; Almanya’ya sadakati sorgulanabiliyor. Almanya’daki Türklerin, bu ülkenin kalkınmasına, ekonomik ve toplumsal hayatına 55 yıl boyunca yaptıkları katkılarla ne denli çalışkan, uyumlu ve sadık olduklarını ispat etmişlerdir. Şayet insanımız Almanya’nın adil davranmadığını düşünebiliyorsa, yaşadığı yere aidiat duygusu hissedemiyorsa, onlardan bulundukları yeri koşulsuz benimsemelerini beklemek de adil olmayacaktır.”

Cem Örnekol farklı kültürlerin bir zenginlik olduğunu, farklılıkların bizleri bölmeyip aksine ortak yaşam arzusu ile birleştirip o ülkenin geleceğine yapılmış en büyük yatırım olarak değerlendirdi.

img_0435

Ettlingen Belediye Başkanı Johannes Arnold konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Respsiyonunun belediye başkanı olduğu kentte yapılmasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Arnold Türkiye’nin demokratik yapısının altını çizerek ”Almanya ve Türkiye birlikte, bu birliktelik sadece ortak işlerden dolayı NATO veya sığınmacılar konusunda yapılan çalışmalardan ibaret  değil, Türkler Almanya’da en büyük göçmen grubuna sahip  ve burada Ettlingen’de 900 Türk veya Türk kökenli yaşamakta.” Arnold belediye başkanı olduğu Ettlingen’de Türk dernekerlerin aktif olarak Ettlingen hayatında yer aldığını ifade etti.

Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’ta ” Başkonsolosun konuşmasında dediği gibi Türkiye çok özel bir durum yaşadı. Yasadışı  silahlı darbe önlendi ve parlementoda ki tüm partiler açık olarak buna karşı durdu.”

Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda konukları kapıda karşılayan Başkonsolos Cem Örnekol, resepsiyon boyunca  davetlilerle tek tek ilgilendi. Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, okul aile birlikleri temsilcileri, eğitimciler ile biraraya geldi. Avcı önümüzdeki günlerde yeni çalışmalar ile Türkçe eğitime dikkat çekeceklerini söyledi. Resepsiyonda Klasik Türk Müsiki Pforzheim topluluğu sahne aldı.