30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

DİTİB Karlsruhe Kültür Festivali Katılım Rekoru Kırdı

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde DİTİB Karlsruhe tarafında düzenlenen ’19 uncu Kltür Festivali ‘ katılım rekoru kırdı. 7 Haziran Cuma günü başlayan festival Almanya’da Pazartesi günü tatil olması sebebiyle 4 gün sürdü. Karlsruhe DİTİB başkanı Lütfü Azal tarafından açılan kültür festivalinde, Azal’ Festivallerin kendi kültürümüzü yaşattığı, çocuklarımıza tanıttı gibi birlik ve beraberliğimiz sağlayan önemli etkinlikler arasında yerini aldı.’ dedi.

Karlsruhe DİTİB Cami ‘ 19 uncu Kültür Festivali’ ne katılan Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu başkanı Sedat Demir, ‘Kültür festivallerin, yaşadığımız toplumlarda ne kadar canlı ve baskın bir kültüre sahip olduğumuzun göstergesidir.’ dedi. Almanya Kültür Elçimiz MOZAİK Türk Halk Oyunları iki grup ile sahne aldığı festivalde dakikalarca alkışlandı. DİTİB Karlsruhe Merkez kapatılan cadde üzerinde ilk sahneyi Mozaik Türk Halk Oyunları grubu küçükler sahne aldı. 6 dakika süren ve büyüklerin nefeslerini tutarak izlediği gösteride minikler adeta devleşti. Kültürümüzün elçileri büyükler Mozaik Türk Halk Oyunları grubu sahne performansları ile içimizi ısıttı. Mozaik Türk Halk Oyunları yöneticisi ve eğitimcisi Sevilay Çelik haklı bir gurur yaşadı.

Mannheim kentinden Han Otağı derneği, festivalde kurduğu otağ ile büyük ilgi gördü. 13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hayatını konu alan TRT1 dizisi ile gündeme gelen Kayı Boyu çadırı Karlsruhe’de görücüye çıktı.
Karlsruheli sanatçı Batuhan Aktaş programda sahne alarak iki türkü seslendirdi. Aşık Veysel’den seslendirdiği ‘Uzun İnce Bir Yoldayım.’ türküsü büyük beğeni topladı. DİTİB Karlsruhe Merkez Cami minikleri söyledikleri ilahilerle göz doldurdu.