20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Don’t forget Srebrenica 8.372

BW-HABER Karlsruhe

Srebrenitsa katliamın üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen hala kimlik tesbit etme çalışması devam ediyor. Bu senede kimlikleri tesbit edilen 30 soykırıma uğrayan sivil vatandaş mezarlarına defnedilecek.
Almanya’nın Karlsruhe kentinde Srebrenitsa soykırımı için bir gösteri düzenlendi. Hayatını kaybeden sivil, çocuk, kadın ve yaşlılarında olduğu 8.372 katliam kurbanı, Karlsruhe meydanında yapılan dualarla anıldı.

der Gfbv Karlsruhe ve Bosniakisch-deutschen Gemeinde Karlsruhe tarafından birlikte düzenlenen anma etkinliğinde soykırıma uğrayan müslüman Boşnaklar bir kez daha dualarla anıldı.
11 Temmuz 1995’te başlayan ve 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic emrindeki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü Srebrenista Katliamı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendiriliyor. Aradan çeyrek asır geçmesine rağmen halen bin kurbanının kayıp olduğu bu büyük trajedi sadece Bosna Hersek’in değil tüm insanlığın adalet arayışının sembolü haline geldi.

Karlsruhe sarayı bahçesi önünde yapılan konuşma ve duaların ardından kortej Karlsruhe Marktplatz’a kadar yürüdü. Buradan tekrar saray ön kısmına gelen 300 kadar gösterici sessiz bir şekilde dağıldı.

Karlsruhe Sarayı önünde düzenlenen soykırımı anma etkinliğine ; DMK Başkanı Rüştü Aslandur, Halima Kindergarten Mesut Palancı, Saadet Partisi Muhsin Güler de katıldı. Etkinlikte Mesut Palancı ve İbrahim Aslandur birer konuşma yaptı…