17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Dostluk İçin Almanya’dan Türkiye’ye Pedal Çevirecekler

gökhan 1


BW-HABER   Karlsruhe


Barış dostluk, kardeşlik için Türkiye’ye pedal çevirecekler. Dünyaca ünlü  kick boks şampiyonumuz Gökhan Arslan, Almanya ve Türkiye arasında , barış, dostluk ve kardeşlik köprüsü kurmak için Alman serbest mali müşavir Möhl Christoph ile 2500 km İstanbul’a pedal çevirecek. 26 Eylül Pazartesi günü Esslingen kentinden sabah 08:00’de başlayacak olan ”Dostluk Turu” 4 Ekim Salı günü İstanbul’da tamamlanacak.

”Dünya’nın en güzel turu” sözü ile  Gökhan Arslan tarafından  adlandırılan Esslingen-İstanbul güzergahında 7 ülke 2 kıta geçilecek. 4 kez dünya kick boks şampiyonu olan, yüzlerce öğrenci yetiştiren Türkiye’nin Almanya’da ki gururu Gökhan Arslan, Alman -Türk dostluğunun tarihi gerekçeleri olduğunu söylüyor. Stuttgart Belediyesinden alınan Alman bayrağının yanında, spora ve sporcuya büyük önem veren Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’yı ziyaret eden ve İstanbul Alman Başkonsolosluğuna iletilmek üzere Türk bayrağını alan milli gururumuz Gökhan Arslan, aldığı bayrağın hakkını verceğini ve Alman Başkonsolosluğuna ileterek Türk-Alman dostluğuna katkıda bulunacağını söyledi.

gürkan avcı2

Gürkan Avcı’da dostluk için pedal çevirecek olan Möhl Christoph ve Gökhan Arslan’a teşekkür ederek, Türk – Alman dostluğunun tarihi geçmişi olduğunu ve Türk bayrağının İstanbul Başkonsolosluğuna iletilmesinin önemli olduğunu söyledi. Gökhan Arslan,  Stuttgart Belediyesinden alınan Alman bayrağının İstanbul Kartal Belediyesine verileceğini açıkladı. Esslingen Belediyesinden alınan Alman Bayrağı’da Bursa Yıldırım Belediyesine teslim edilecek.

İstanbul’a ilk defa bisiklet ile gidecek olan Möhl Christoph’un Türkiye’ye defalarca uçak ile gitmek istediği ancak olumsuz olaylardan dolayı sürekli tehir ettiği ortaya çıktı. Möhl Christoph konu ile ilgili olarak tebessüm ederek yaptığı açıklamada ” İstanbul’a defalarca gitmek istedim, şimdi bisiklet ile gideceğim. Birinci Dünya savaşında birlikte olmuş iki halkın dostluğunun devam etmesi en büyük arzum.” dedi.

Terör saldırılarından dolayı Türk halkına başsağlığıda dileyen Möhl Christoph, şimdiden bisiklet turunun çok büyük ilgi gördüğünü belirterek, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’ya teşekkür etti. 26 Eylül’de başlayacak dostluk turu güzergahı  Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye olarak belirlendi.

gökhan2

 Möhl Christoph, gerçek bir Türkiye dostu

 

Möhl Christoph  ‘Türkiye dostluğum Gökhan Arslan’ı tanıdıktan sonra başladı. Türk halkı ilk zamanlar burada işçiydi ama şimdi artık işveren oldular. Kültürünüzü tanıma imkanım olmadı, takii Gökhan Arslan’ı tanıyana kadar. Arslan ailesi sayesinde çok ssyıda Türk dostum oldu. Çok sıcak kanlılar, yardımseverler.”

İstanbul’a bisiklet ile gitme fikri nerden geldi ?

 Möhl Christoph   Aslında aklımda olan, Almanya’dan İspanya’ya bisikletle gitmekti, herşey hazırdı. Gökhan Arslan ile dostluğum ile bu plan değişti. İstanbul’a defalarca gitmek istedim ancak olmadı, bir akşam oğlu Taylan Arslan bana‚ ”Christoph! bisikletle Türkiye’ye gidilirmi?” diye sordu ben de tabii deyince planlarım değişti.

Türkiye’yi ne kadar tanıyorsunuz ?

 Möhl Christoph  Türkiye denilince aklıma, İstanbul, tarih, kültür ve tatil memleketi geliyor. Gökhan Arslan Anadolu’da ki yaşam tarzını anlatınca benim daha çok dikkatimi çekti ve bu güzel ülkeyi keşfetmek istedim. Gökhan Arslan bana Türk mutfağını tanıttı, ” Patlıcan Tatlısı” ilk defa yedim. Çok güzel ve büyük bir kültüre sahipsiniz. Şimdi ben yerinde görmek istiyorum.

Nasıl bir tur olacak?

 Möhl Christoph   Bu tur cok heycanlı olacak 7 ülke iki kıta geçeceğiz. Geçeceğimiz farklı ülkelerin kültürlerini tanıma fırsatı bulacağım bu da beni heyecanlandırıyor.

 

4 Ekim’de Türkiye’de olmayı planlıyoruz. Umudum odur ki kazasız belasız bir yolculuk olacak. Türk – Alman dostluğuna katkıda bulunmak beni çok sevindiriyor.

gökhan arslan