18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Dünya Balon Katlama Şampiyonu

IMG_5093q

BW – HABER  KARLSRUHE       Mümin ŞEN ( POST GAZETESİ MUHABİRİ)

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği koordinasyonunda başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle’ kampanyası çerçevesinde Karlsruhe bölgesi Türkçe dersi öğretmenleri ”Balon Katlama Semineri” aldı.

IMG_5114q

Almanya’da balon okulu bulunan,balonları şekilden şekile sokan, ” hayal et yap’ sloganı ile,  balonlara yaklaşık 5000 farklı şekil verebilen 2008 Dünya Balon Katlama şampiyonu, Dündar Mercan Karlsruhe Türkçe dersi öğretmenlerine  “Balon Katlama Semineri” verdi. Seminere katılan 13 Türkçe dersi öğretmeni, birbirinden ilginç ve eğlenceli balonları katlayarak, balona şekil verdiler. Görev yaptıkları okullarda bu eğlenceli ve farkılı pedagojik eğitimi alt sınıflara uygulayacaklarını söylediler.

Koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz, Balon katlama sanati çocuklara diğer insanlarla iletişim kurmayı, gözlemlemeyi, işbirliği yapmayı ve yardımlaşmayı da öğretir dedi.

IMG_5154q

”Balon yaparken hayal edin ”, diyen  Tiyatro kökenli  Dündar Mercan, 23 yıl önce Norveç’te tesadüf olarak tanıştığı Yunan  palyoça sanatçısından öğrendiğini söyledi. Dündar Mercan, ”Tiyatro ile balonu karıştırtıp birbirine uyarladık. Anadolu’da 7 yıldır ”Kanka” ismindeki tiyatromuz, Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyor.  Çocukların kendilerini korumaları için , istismar konusunda da bilgilendiriyoruz. Şuana kadar 500 bin çocuğa ulaştık. Bu proje kentlerde  devam ediyor. Tiyatromuz 10 gün sürüyor. Ayrıca öğretmenlerimize seminer veriyoruz. Bir çok kişiye bunun seminerini verdim, sertifikalarını alan ve yarışmalara katılan öğrencilerim var.” diyerek, Messi ve Kobe’nin THY reklamalarında ellerinde tuttukları balonlarıda kendisinin katladığını söyledi.

Yeni seminerler vermeye devam edecek olan dünya şampiyonu Dündar, Karlsruhe’de ki öğrencilerinede sertifika verecek.