20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Fethiye Belediye Başkan Yardımıcısı Mete Atay ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ Kampanyasını Değerlendirdi.

”Çocukların Türkçe konuşurken başka dilleri konuşamayacak diye düşünmemelidir.Eğer bir anne-baba çocuklarının Türkçe konuşmasından korktuğunu hissettirirse, o çocuk Türkçe’ye karşı ilgi duymaz ve o çocuk korkusunu belli etmese bile içinde sürdürür. Burada insanlarımız biraz daha cesaretli olmalıdır. Bu anlamda hem geleceğe yatırım, hemde Türkçe’ye yatırımlarından dolayı Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı beyi tebrik ederim.” Mete Atay Fethiye Belediye Başkan yardımcısı

img_5790

Fethiye Belediye Başkan Yardımıcısı Mete Atay Almanya’da başlayan Türkçe kampanyası için açıklamada bulundu.


BW-HABER  Fethiye Ölüdeniz


Mısra Güvercin Ailesi İle Birlikte Bir Hafta Tatil Kazandı.

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği görev bölgesinde, eyalet genelinde 2015-2016 öğretim yılında 8. Sınıflar arasında ‘Türkçe Dersi Tamamlama Belgesi’ alan öğrenciler arasında en yüksek karne not ortalamasına sahip olan Mısra Güvercin ailesiyle birlikte 1 haftalık Türkiye tatili hediyesi kazandı. Mısra ve ailesi “Muğla ili Fethiye ilçesinde Atlas Ölüdeniz Otelde”  işletmeci Yeşim Burger tarafından özel bir şekilde karşılanıp konuk edildi.

Eğitim Uzun Vadeli

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı (Ölüdeniz Belediye Başkanı) Mete Atay’ı konu ile ilgi yaptığı açıklamada Ölüdeniz Atlas Otel sahibi  Yeşim Burger’e teşekkür ederek eğitime yapılan yatırımların uzun vadeli ancak kalıcı olduğunu söyledi.

Kendiside Almanya’da uzun yıllar öğretmenlik yapan ”Yaşayan Dilimiz Türkçe” kitabının yazarı Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay, Türkçe’nin geleceği konusunda Almanya’da uzun yıllar mücadele vermiş önemli bir isim.

 ”Haydi Türkçe Konuş Benimle” projesini çok yararlı

”Çocuklarımızın ders kitaplarında Almanca’nın yanında mutlaka Türkçe olması gerekli, bir sayfada Türkçe okurken diğer sayfada Almanca okuyarak daha iyi anlayacağını söyleyebilirim.” diyen Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay, Almany’da  başlatılan  ”Haydi Türkçe Konuş Benimle” projesini çok yararlı ve mutlaka olması gerektiğini değerlendirmesinde bulunan Atay, ”Çocukların bu yabancı ülkelerde sadece ders saatlerinde Türkçe öğrenmeleri yetersizdir. Hemen hemen  her öğrencinin aldığı ders sayısı bellidir, haftada 3, 5 hatta 10 saatte alsa öğrendiklerini mutlaka kend trafiği içerisinde en doğrusu kendi ülkesi içerisinde uygulamasıdır. Mutlaka yerine getirilmesi gerekir. Çünkü dil sadece konuşma aracı değildir. Aynı zamanda kültür aracıdır, kültür değerlerinin her zaman yerinde, zamanında yaşayarak verilmesi, çocukların Türkçe ile bağlarını güçlendirecektir. Bunun olması hem Türkiye, hemde yaşadıkları ülke açısından çok yararlıdır.”

Ön Yargılar Aşılmalı

”Göçmenlerin yaşadıkları ülkede bir ön yargı vardır. Yaşadıkları ülkenin dilini konuşmayıp önce ana dilini öğrenirse sorun çıkacağı yanılgısı vardır. Ama biz bu tezi 2000 li yıllarda çürüttük, hiç bir zaman doğru değildir. Yani bir çocuk ne kadar çok dil öğrenirse o kadar çok başka dilleri kolay ve çabuk öğrenir daha sık kullanır, bu çocukların dillerinin geliştirilmesi için yardımcı ders kitapları ile desteklenmelidir. Bunların daha cazip hale gelmesi için bu tip projelere ihtiyaç vardır. Bu çocukları teşvik eder, çocuklar daha büyük önem verirler. Ailelerde buna destek olur, yurt dışındaki çocuklar kendi ana dillerinde yetişirlerse çok dilli çok kültürlü olurlar. Türkiye’de Almanya’dan gelen çok sayıda yetişmiş eleman var. En az Almanya’da kiler kadar başarılılar. Çok kimlilik, çok kültürlülük korkulacak bir şey değildir, mutlaka desteklenmesi gerekir. Yaşadıkları ülkenin yetkilileride bu konuya destek vermeli, Türkler ve Türkiye’ye karşı ön yargılar yıkılmalı.”

Proje Başarılı Olacak

”Bu proje için Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Cemal Yıldız’a, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’ya, Atlas Hotel sahibi Yeşim Burger hanımefendiye teşekkür ederim. Mutlaka gönüllü çalışmalar yapılmalı, bu tür fedekarlıklar yapılarak çocuklarımızın daha iyi seviyeye geleceğine inanıyorum.”

Almanlar Kıskanıyor, 

”Almanya’da ki çocuklarımız, Alman arkadaşına göre iki dilde büyüdüğü için daha avantajlıdır. Bu avantajın iyi değerlendirilmesi, desteklenmesi gerekir. bu avantajı iyi kullanırsa Alman arkadaşlarına göre daha şanslı olur. Bu Almanların kıskandığı bir şeydir. Bu olumsuzluk anlamında değil, olumlu anlaşılmalı. Kim istemezki iki dille doğmak, bu bir şans olarak değerlendirilmeli, veliler bu konuda bilinçli olmalı. Çocukların Türkçe konuşurken başka dilleri konuşamayacak diye düşünmemelidir. Eğer bir anne-baba çocuklarının Türkçe konuşmasından korktuğunu hissettirirse, o çocuk Türkçe’ye karşı ilgi duymaz ve o çocuk korkusunu belli etmese bile içinde sürdürür. Burada insanlarımız biraz daha cesaretli olmalıdır. Bu anlamda hem geleceğe yatırım, hemde Türkçe’ye yatırımlarından dolayı Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı beyi tebrik ederim.”

img_5771

Mete Atay Uyardı

Çocuklarımızın ders kitaplarında Almanca’nın yanında mutlaka Türkçe olması gerektiğini hatta kurtuluşun bu olduğunu sözlerine ekleyen Mete Atay, Türkçe dersleri için çalışma yapan Heidelberg Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Havva Engin’in bir çok defa Ankara’a eğitim konulu toplantılara katıldığını kendisininde bazı toplantılara iştirak ederek Türkçe derslerinin geleceği konulu toplantılarda  öneriler sunduğunu söyledi.

Mısra Güvercin Ailesi İle Birlikte Bir Hafta Tatil Kazandı.

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği görev bölgesinde, eyalet genelinde 2015-2016 öğretim yılında 8. Sınıflar arasında ‘Türkçe Dersi Tamamlama Belgesi’ alan öğrenciler arasında en yüksek karne not ortalamasına sahip olan Mısra Güvercin ailesiyle birlikte 1 haftalık Türkiye tatili hediyesi kazandı. Mısra ve ailesi “Muğla ili Fethiye ilçesinde Atlas Ölüdeniz Otelde”  işletmeci Yeşim Burger tarafından özel bir şekilde karşılanıp konuk edildi.

img_5798

Mete Atay Kim ? 

1948 snesinde Fethiye’de doğdu, ilk ve orta okulu Fethiye’de bitiren Meta Atay, 1963-1970 yıllarında eski bir köy enstitüsü olan Aydın Ortaklar Öğretmen Okulu´nda yatılı okudu. 1980 yılında Almanya’da Türkçe öğretmeni görevine başladı. 1982’de Yaşayan Dilimiz Türçe  kitaplarının serisi basılmaya başladı. Almanya’da Yabancılar Meclisi Temsilciliği görevlerinide üstlenen Mete Atay, 2013 senesinde Muğla Ölü Deniz Belediye Başkanı seçildi. Yeni çıkan Belediyeler kanunu gereğince Fethiye ilçeleri ile birleşince Fethiye Belediye Başkanı Yardımcısı görevine getirildi.

img_5760

Fethiye Ölüdeniz Atlas Otel… Başarılı öğrenci Mısra Güvercin’i bir hafta Atlas Hotel’de misafir etti…

IMG_4575


IMG_4552


IMG_4952