24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gadiri  Hum Bayramı ve Kardeşlik Paneli Mannheim’da Düzenlendi

ASİP Genel Başkanı Sedat Demir – CHP Hatay milletvekili Serkan Topal

BW-HABER

Karlsruhe 16 Eylül 2018


Almanya’nın Mannheim kentinde, Defne Kültür Derneği tarafından ” Gadiri  Hum Bayramı ve Kardeşlik Paneli” düzenlendi. Panele CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay Arsuz belde belediye başkanı Nazım Culha, Ehdav başkanı seyyid Ali Yeral, Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu başkanı Sedat Demir, iş adamı Mustafa Baklan, stk temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

Defne Kültür Mannheim derneği başkanı Ayhan kuzu davetlileri kapıda karşıladı. Kur’an Tilaveti ile başlayan programda CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay Arsuz belde belediye başkanı Nazım Culha, Ehdav başkanı seyyid Ali Yeral birer konuşma yaptı. 

Ehl-i beyt ve Hatay kültürününde tanıtıldığı etkinlikte konuşmacılardan CHP Hatay milletvekili Serkan Topal’a ASİP genel başkanı Sedat Demir hediye takdim etti.  Konuşmacı Nazım Culha’ya iş adamı Mustafa Baklan hediyesini takdim ederken, Hatay televizyon kanalı  canlı yayın yaptı. 

Gadiri  Hum Bayramı nedir ? 

Şiîlerin inancına göre İslam peygamberi, Ali bin Ebî Tâlib’i kendisinden sonra gelecek halef tayin etmiştir. Bunun kaynağı olarak Gadir-i Hum’u öne sürerler. Bunu anmak için her sene Hicrî Zilhicce ayının 18’inde “Gadir-i Hum Bayramı” kutlanır. Bu gün, Gadir-i Hum Hadisi’nin yıl dönümüdür.