13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gökay Sofuoğlu : Endişeliyiz.

s1060012

BW-HABER

Stuttgart 26 Şubat 2017


Almanya Türk Toplumu’nun (ATT) Türkiye’de 16 Nisan’da düzenlenecek referandumda anayasa değişikliğinin reddi için ‘hayır’ kampanyası başlattı.
ATT Başkanı Gökay Sofuğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öngördüğü anayasa değişikliklerinin Türkiye’yi demokrasinin tüm temel ilkelerinden uzaklaştıracağını belirterek, “Avrupa Türk Toplumu, ülkeyi tek adam rejimine sürükleyecek her tür girişimi reddetmektedir” açıklaması yaptı.

Gökhan Sofuoğlu ”Hayır” kampanyası ile ilgili olarak 400 etkinlik yapacaklarını belirtti. Evlere dağıtılan afişlerin tanıtımınıda yapan Sofuoğlu, bu konuda en ciddi kampanyayı başlattıklarını söyledi.

Sofuoğlu, Fransız Haber Ajansı AFP’ye, Alman Die Welt, Mannheim Morgen gibi bir çok haber ajansına hayır kampanyası konuusnda ki çalışmalarını dile getirdi. Almanya çapında örgütlü olan  ATT üye sayısını 50 bin olarak veriyor.

Stuttgart Schloss Meydanında gösteri düzenleyen yaklaşık 100 kadar ATT üyesi, Türkçe ve Almanca olarak Anayasa oylamasına niçin hayır oyu verdiklerinin açıklmasını yaptı. Hayır sloganlarını atan ATT üyeleri, Türkiye’nin monarşi yönetimine doğru gittiğini söylediler. Stuttgart Schloss Meydanında düzenlenen gösteriye Alman medyasında yoğun ilgi gösterdi.

ATT Başkanı Gökay Sofuoğlu yaptığı özel açıklamada ” Referandumda vatandaşlarımızın hayır demelerini istiyoruz. Çünkü bu artık parlemento seçimlerinin ötesinde Türkiye’nin bundan sonraki gidişatının hangi yönde olacağına ilişkin bir karar.Türkiye otokratik bir yapıya mı gidiyor, yani monarşik bir şekilde mi yönetilecek?  Yoksa demokratik bazda parlementer demokrasinin güçlendiği bir Türkiye mi olacak? Karar bu konuda, bundan dolayı Federal Almanya çapında bir çok insanın birlikte başlatmış olduğu kampanyalar, sokaları, toplantı salonlarını doldurmaya başladı. Bununla birlikte hayır diyecekler arasında, büyük bir umut kaynağı oluştu. Ve şuanda gerek Türkiye’de gerek Avrupa’da ki yükselen hayır rüzgarı umarım sandığada yansır ve 16 Nisan’da ki referandumda hayır oyları çıkar.”