14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gurbetçi Sanatçılar Platformu kuruldu

Gurbetçi Sanatçılar Platformu kuruldu. Sanatçıların sesi olacak…

Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan sanatçı Mehmet Söyleyici, sanat çamiasını bir portal üzerinde buluşturuyor. Avrupa’nın farklı kentlerinde yaşayan sanatçıları Gurbetçi Sanatçılar Platformunda buluşmaya davet eden Mehmet Söyleyici, hedefimiz sanatçılarımızla dayanışma ve yeni sanatçılara yol göstermek amacındayız ‘ Gurbetçi gençlerimize kendi müzik kültürünü aktarmak, onlara yaşatmak ve tanıtmak amacındayız. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın bir çoğu kendi büyük üstadlarını tanımıyor. İlk nesil ya bu hayattan göçtü ya da Türkiye’ye döndü. Yeni nesilin büyük müzik üstadlarını tanımaları amacıyla bir çok defa etkinklik düzneledik. Bunlar arasında Neşet Ertaş, Özay Gönlüm, Talip Özkan gibi toplumun önder sanatçıları yer alıyor. GSP olarakta bu tür etkinliklere devam edeceğiz. Ülkemizin güzelliklerini, değerlerini Avrupa’da ki insanlarımıza , Avrupa’ya tanıtmaya devam edeceğiz. ‘ dedi.

Gurbetçi Sanatçılar Platformu, bulundukları şehirlerde Türk müzik kültürünün tanıtımı için yerel kurumlarla da işbirliği yapıyor. Karlsruhe Belediyesi Kültür Dairesi, Karlsruhe Belediyesi Müzeler Müdürlüğü gibi kurumlarla yapılan iş birliği sonucunda düzenlenen tanıtım etkinliklerinde Türk müziğinin Almanya’da başarıları ve geldiği nokta konuşuluyor.

Avrupa çapında başlatılan Gurbetçi Sanatçılar Platform örgütlenme çalışması devam ediyor. Bir çok ülke ve şehirlerden sanatçılar GSP ye katkı sağlamak için hazırlıklarını yapıyor. Platform Başkanı Mehmet Söyleyici çalışmaların titizlikle devam ettiğini söyledi.