25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hamsi Festivaline İlgi Büyük Oldu

img_7334
Karlsruhe Merkez Cami Başkanı Lütfü Azal – UETD Karlsruhe Başkanı Sedat Demir

BW-HABER

Karlsruhe 15 Ocak 2016 

Karlsruhe DİTİB Merkez Cami 4 üncü Hamsi Şöleninde  280 kg hamsi ve 30 kg sardalye tüketildi. Almanya’nın Karlsruhe  kentinde düzenlenen 4 üncü Hamsi Festivali vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Karlsruhe’de faaliyet gösteren UETD Karlsruhe, Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği dernekleri Hamsi Festivaline destek verdi. UETD Karlsruhe Şube Başkanı Sedat Demir, Yardımcısı Figen Şahin ve yönetim kurulunun ziyaret ettiği şölende Sedat Demir, birlik ve beraberliğin, toplumu güçlendireceğini söyleyerek, camilerin kültür ve sosyal hayata olan katkılarının çok büyük olduğunu söyledi. Sedat Demir, ” Lütfü Başkanın bu çalışmalarda büyük emeği var. Özellikle Kadın Kolları tarafından düzenlenen bu şölen bizleri bir araya getiriyor. Bu sayede farklı stk temsilcileri ile burada tanışma, konuşma imkanı bulunuyoruz. Çok güzel bir birlik ve beraberlik ortamı. Bu birlikteliğin artmasından hayır çıkar. Bu hayırlar devam ettikçe, çok daha güzel işlere imza atmaya devam ederiz. ” dedi.

DİTİB Karlsruhe Merkez Cami Başkanı Lütfü Azal’da şölenlerin camilere gelir getirmesinden öte birlik ve beraberliğn merkezi olduğunu ifade ederk, kadın kollarına çalışmalarından dolayı teşekkür ederek şu açıklmayı yaptı; ”4 üncüsünü gerçekelştirdiğimiz Hamsi şöleni insanları biraraya getirmek  için yapılan bir etkinlik. Bölgemizde STK temsilcileri geldiler. Birlik ve beraberlik içinde geniş katılımlı güzel bir şölen oldu. Çevre cemiyetlerden gelen tüm dernek yöneticilerinede teşekkür ederim, katılımları bize güç verdi. Özellikle kadın kollarının katkıları çok büyük oldu.” dedi.

Karlsruhe Okul Aile Birliği yöneticisi İsmail Demir, eğitim konusunda camilerin önemine değinerek, festivallerin insanları biraraya getirdiğini, geleceğimiz olan gençlere kendi kültürlerini unutturmadığını söyledi. İsmail Demir ” DİTİB Merkez Cami ile birlikte eğitim çalışmalarımız mevcut. Okul Yardım Kurslarının bir şubesini cami dersanesinde açtık. Eğitim alanında ki çalışmalarımız devam edecektir. ” Dedi.

Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Minikler İlahi Grubu birbirinden güzel ilahiler ile Hamsi Festivaline ayrı bir renk kattılar. 13 Ocak Cuma başlayan Hamsi Şöleni 3 gün sürdü. Festivalde özellikle künefe tatlısı büyük ilgi gördü.

img_7402