18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Meslek Fuarına Sivil Toplum Kuruluşlarından Tam Destek

img_7269

BW-HABER    12 Ocak 2017 Karlsruhe

KARLSRUHE – ‘Mesleğe İlk Adım 2017 ’ ismi altında  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenecek her üç kurum ile de ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu’da bilgilendirme standı ile hem Türk gençlerine hem de Alman gençlerine hizmet vermeye hazır.

Konu ile ilgili olarak Karlsruhe Başkonsolosluğunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol Karlsruhe’de düzenlenecek olan Meslek Fuarında Çalışma Ataşeliğinin bilgilendirme  stantı ile katılacağını açıklayarak, gençlerin meslek fuarları ile geleceklerini kurabildiklerini söyledi. Cem Örnekol ” Meslek Fuarları ile gençler kendilerine güveni artırmak ve gelecekte hangi mesleklerin daha tercih edilebileceğini görecekler. 21 Ocak’ta düzenlenecek olan Meslek Fuarına stk larımızın destek vermelerini istiyoruz. ”

Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran ‘ Meslek Fuarında gençlerimiz bilgilendirmek amacı ile konunun uzmanları ile DM Arena’da düzenlenecek olan fuarda olacağız. Çocuklarımızın farklı ve güzel mesleklere sahip olması ve hatta buradan üniversite eğitimine giden yolda başarılı olmaları için bu çalışmaları başlattık. Bölgemizde Meslek Fuarının tanıtımını stk larımızıdan önemle istiyoruz.’ Dedi.

Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Salih Üzülmez ve Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Başkanı Lütfu Azal meslek eğitiminin önemine binayen yaptıkları konuşmada, meslek eğitimi konusunun camilerde ve özellikle Cuma Hutbelerinde yer aldığını ve vatandaşların bilinçlendirilmeye çalışıldığı ifade edildi. Lütfü Azal 21 Ocak tarihinde ki Meslek Fuarı konusunda gerekli duyuru ve çalışmaların yapılacağını ifade etti.

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, Baden bölgesinde 500 istihdam sağladıklarını ve düzenli olarak 70 gence Meslek Eğitimi verdiklerini ifade ederek, ‘ Gelecekte daha çok kalifiye elemana ihtiyacımızı olacak, bu gençler Türkiye ve Almanya arasında ki en iyi köprü. Bizlerin vazifesi genleri özelliklede aileleri meslek eğitimi konuusnda bilgilendirmek.’ dedi. Sağlam 21 Ocak Cumartesi DM Arena’da düzenlenecek olan Meslek eğitim Fuarına katılacaklarını ve bu konuda gençlere tam destek verdiklerini açıkladı.

Karlsruhe Okul Aile Birliği yöneticisi İsmail Demir ”Mesleğe Adım 2017” fuarını her sene olduğu yine desteklediklerini, bu konuda OAB tarafından oluşturulan bir komisyonun tanıtım çalışmalarını yaptığını açıkladı. İsmail Demir ” Gençlerimize bazen bizlerin söyledikleri etki edemiyor. Bir başkasının söylediği gençlere daha ciddi gelebiliyor. Bizlerde bu fuarda meslek uzmanlarının gençlerimizi bilgilendirmelerini önemsiyoruz. Meslek Danışmanlığı konusunda OAB olarak kendi derneğimizde bir çalışmamız var. Meslek konulu toplantıları İş Ajansı, IHK ve Karlsruhe Çalışma Ataşeliği ile birlikte düzenlemek istiyoruz. Bu tür çalışmalar meslek konusunun toplumuzda her zaman canlı tutacaktır. ” Dedi.

15826711_10154856738023480_628925127816082091_n