20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hamsi Festivaline İlgi Büyük

987

Geçtiğimiz seneki haber…

IMG_2616

BW – HABER  Yaşar Sekban

Almanya’nın Karlsruhe kentinde DİTİB Merkez Camii derneği tarafından 3 üncü Hamsi Festivali düzenlendi.

Festival için Türkiye’den 220 kilo hamsi getirildi. Etkinliğe ilgi beklenenin üzerinde oldu. Karlsruhe Uyum Dairesi Başkanı Meri Uhlig, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Muhammet Kıran, İşadamı Erdem Arın , sanatçı İbrahim Çınar, ve UETD Karlsruhe bölge başkanı Levent Polat katıldı.

IMG_2642

Üç gün süren festivalde Merkez Camii ”Çocuk Camisi” gurubu sahne aldı ve ilahilerden örnek verdiler. Gurup büyük alkış alırken, çocuklara hediyelerini Muhammet Kıran ve Meri Uhlig birlikte verdiler. Festivale katılanlar bol bol hamsi tava yedi. Festival için Karlsruhe kenti dışından da çok sayıda insan Merkez camii’ye geldi. Cami başkanı Lütfü Azal yaptığı konuşmada” Balık festivalinde ki amacımız, halkımızın birbiryle kaynaşması. Ailelerin bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde olmaları ” dedi.

 

IMG_2631

Hamsi festivaline ilk defa katılan SPD Karlsruhe milletvekili adayı Meri Uhlig, hamsinin nasıl pişirildiğini mutfak bölümünde izledi. Sardalye ile hamsinin birbirine benzediğini ifade eden Uhlig,DİTİB Merkez Camii Kadın Kolları tarafından hazırlanan hamsinin daha hafif ve tadının daha leziz olduğunu söyledi.

IMG_2717


IMG_2701


IMG_2709


IMG_2796


IMG_2826