24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İnternet üzeri müzik derslerine ilgi büyük oldu.

BW-HABER Karlsruhe

Heideberg’te Burhan Kul Türk Müziği akademisi:

Geçen yıl haziran ayından bu yana Heidelberg ve çevresinde yaşayan bir grup müzikseverle birlikte Burhan Kul Türk Müziği akademisi çatısı altında online Türk Müziği dersleri devam etmektedir. Konu ile ilgili Heidelberg sınıfı koordinatörü Aynur Alanyalı bu oluşum hakkında şöyle bilgi verdi, „Özellikle yaşadığımız bu olumsuz dönemde ülkesine, hatta zaman zaman dışarıya bile çıkamayan bizler evden online olarak katıldığımız bu derslerde bir nebze de olsa memleket hasretimizi giderme ve müzik kültürümüzü en güzel şekilde öğrenme olanağı bulduk. Dersler içinde iyi şarkı söylemenin sırları, doğru nefes kullanımından ses sağlığına, repertuar seçiminden diksiyona, heyecan kontrolünden sahne duruşu ve estetiğe kadar pek çok konuda bilgiler verilmektedir. Bu eğitimin özellikle yurt dışında yaşayan bizler için hem ana dilimizi doğru kullanmak hem de kültürümüzden uzak kalmamak adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Biraz da Burhan Kul Türk Müziği akademisi ve değerli hocamız sayın Burhan Kul’u tanıyalım.

Akademi hakkında :
2017 yılında kurulan Burhan Kul Türk Müziği Akademisi, en önemli kültür miraslarımızdan müziğimizi kendi diline sadık kalarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla hizmet vermektedir. Akademi çatısı altındaki derslere her yaştan ve seviyeden müzikseverler katılmakta, koro çalışmalarının yanı sıra nazari bilgileri içeren dersler de verilmektedir. Yurt içinde İstanbul merkez sınıfının dışında Ankara, Izmir, Eskişehir, Adana, Gaziantep’te, yurt dışında da Berlin, Hamburg ve Heidelberg’te oluşturulan sınıflarda 200’e yaklaşan katılımcı bulunmaktadır Her yıl yurtiçi ve yurt dışında dönem bittiğinde, eğitimin sonunda katılımcı öğrenciler bir araya gelmekte ve müzik severlere konserler vermektedir. Pandemi sonrasında eğitim örgün olarak devam edecektir.

Burhan Kul kimdir ?

1975 Eskişehir doğumlu olan sanatçının müziğe olan ilgisi ortaokul yıllarına dayanır. 1996 yılındaki konservatuar eğitiminin ardından master çalışmalarına devam etti. Yurt içinde gerçekleştirdiği sayısız konserler dışında, yurt dışında da pek çok ülkede müziğimizi dünyanın her kıtasındaki insanlara dinletti. 1997 yılından bu yana müziğimizin bestecilik alanı ile ilgili yaptığı muhtelif çalışmalar, belgesel, tiyatro, film, jenerik ve dizi müziği olarak kullanıldı. Sanat hayatının 17 yılını Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak geçirdi. TRT ekranlarında hazırlayıp sunduğu pek çok programın yanı sıra özel Tv ve radyolar kanalı ile çalışmalarını müzikseverlerle paylaştı. Kültür bakanlığı başta olmak üzere pek çok önemli kurumla sayısız kültür ve sanat projesine imza attı. Ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödüle layık görüldü. Bosna Hersek ve Güney Kore Hükümetleri tarafından kültür elçisi ödülü aldı. Sanatçı İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı Müzik Bölümündeki akademisyenliğinin yanı sıra konser ve stüdyo çalışmalarını devam ettirmektedir. Heidelberg Sınıfı Koordinatörü Aynur Alanyalı son olarak; “ 2.dönem eğitiminin 1 Şubatta başlayacağını duyurmak ve kontenjanımızın neredeyse dolduğunu bildirmek isterim. Bizimle birlikte bu eğitime katılmak isteyen değerli müzikseverleri aramızda görmekten mutlu oluruz. Bu şansı kaçırmayın. Burhan Kul Türk Müziği akademisinin üyesi olmak bir ayrıcalıktır. “diye ifade etti.