18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy Anıldı

img_0941

 

BW-HABER

Freiburg 12 Mart 2017


Freiburg Türk Okul Aile Birliği ve Karlsruhe Eğitim Ataşeliği uhdesindeki Freiburg Bölge Başkanlığı ve Türkçe Öğretmenleri Koordinasyonunda, “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” programı Almanya’nın Freiburg kentinde Vigeliusschue salonunda düzenlendi.
Sunuculuğunu Gülçin Karadayı ve Okan Çopur’un yaptığı anma etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda bir konuşma yapan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı eğitimli gençlerin Almanya’nın Türkiye’ni geleceğinde önemli rol oynayacağının altını çzidi. Avcı, ”Bugün dirliş destanımız, bağımsızlık destanımız  ve kahramanlık destanımız, İstiklal Marşımızın kabulü ve bu destanın milli şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma münasebetiyle birarada bulunuyoruz. ”

İstiklal Marşı 200 kelime öğretiyor

”Tek başına İstiklal Marşının bizi anlatabilecek güç ve kuvvette olduğunu görmek son derece kolay o yüzden biz Ataşelik olarak bir kampanya başlattık. İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuyan 7 den 70’e bütün kardeşlerimize, özelliklede çocuklarımız ve gençlerimiz için düşündük, ancak buna herkes katılabilir. Sizlere takdir beratı ve madalya veriyoruz. Çocuklarımız İstiklal Marşını ezberleyerek 200 kadar kelimeyi öğrenebiliyor. Bunun yanında tarihinide öğreniyor. Hafizalarına yerleştiriyor. Hepinizden ricam bu kampanyaya katılmanız. ” diyen Gürkan Avcı İstiklal Marşını ezberleyen Freiburg bölgesindeki 17 öğrenciye madalya, takdir belgesi ve Türk bayrağı hediye etti. Avcı vatandaşalardan mutlaka çocuklarına, torunlarına İstiklal Marşının öğretilmesini istedi.

Öz güven eğitim ile kazanılır

İstiklal Marşının kabulünün 96 ıncı senesi, Mehmet Akif Ersoy’un ebediyete intikalinin 81’inci yılını anma etkilinliğinde konuşma yapan Freiburg TOAB Başkanı Zeynep Gürbüz, Mehmet Akif Ersoy’un hayatıyla ilgili önemli kesitler verdi. Gürbüz ‘ Avrupa ve Almanya’da bıkıp usanmadan bu işe sadece gönüllerini koyarak, hiç bir ayrım gözetmeksizin dil, din, kültürel özellikle eğitim hususunda gençlerimizin başarısının artırılması konusunda çalışma yapan OAB leri ve  siz velilere büyük görev düşüyor. Çocuklarımızın öz güvenlerini kazanabilmeleri, geçmişleri ve tarihlerini öğrenmeleri ve kendilerine yön vermeleri sadece eğitim ve öğretimle mümkündür. Gerek Türkçe dersleri, gerekse Eğitim Ataşeliği aracılığıla açılan kurslarımıza yoğun iştirakınız bizleri çalışmaya motive etmektedir. Değerli velilerimiz Türkçe dersi öğretmenlerimiz ve Okul Aile Birliklerimiz Türkçe ve Türk kültürünü öğrenmesinde büyük rol oynamaktadır. Szilerden ricamız OAB bünyesinde çocuğunuz olsun veya olmasın bizlerden desteklerinizi esirgememenizdir. Vereceğiniz manevi belki maddi desteklerle ileride yetişecek olan çocuklarımızın burada hepimizin doktoru, avukatı, polisi ve sanatçısı olacağı unutmamalıdır.’ diyen Zeynep Gürbüz, eğitimin hayat kurtaracağını, gençlerin eğitimini desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Zeynep Gürbüz Freiburg TOAB adına anma programı etkinliğinde çalışmalarından dolayı Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğrtemenlerine teşekkür ederek hediye verdi.

Neuenburg bölgesinden öğrenci Elenay Agın Mehmet Akif Ersoy’un hayatı konusunda bilgi verdi. Baden bölgesi güzel şiir okuma yarışması ikincisi Emmendigen kentinden öğrenci Buket Tok İstiklal Marşını ezbere okudu.  Freiburg  kentinden öğrenci Yasmin Selen Karabasan ve Emine Cin ‘İstiklal Marşını Dinlerken’ şiirini okudu. Sanatçı Abdulmuttalip Gökdemir türküleri ile etkinlikte buram buram Anadolu rüzgarı estirdi.

Emmendingen öğrencileri İstiklal Marşı oratoryosunu seslendirirken, Melisa Karaçocuk, Mikail Öztürk, Ayşenur Hallaç, Süheyla Abalıoğlu, Kadir Yücesoy ve Esma Nur Yücesoy Mehmet Akif Ersoy adına şiirlerini seslendirdi.

Etkinliğe UETD Freiburg başkanı Erdem Ölker, Baden TOAB Federasyon yöneticisi İsmail Kılıçarslan programa katıldı. Freiburg’da düzenlenen programa ilgi büyük oldu.