03/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kadınlar Sosyal Haklarını Bilmeli

BW-HABER

Karlsruhe 26 Şubat 2018


 

Karlsruhe Türk Kadınlar Derneği (KTKD) yönetim kurulu, Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, KTKD Başkanı Mine Kılıçer Türk Kadınlar Derneği çalışmaları konusunda bilgi verdi.  Mine Kılıçer, 30 yılı aşkın bir zamandır Karlsruhe’de faaliyet gösteren dernek çalışmalarının katılımı artırmak amacıyla etkinlikerin artırıldığının altını çizerek, şunları kaydetti ‘ Türk Kadınları olarak Karlsruhe çevresinde bir çok sosyal amaçlı bilgilendirme toplantısı düzenledik. Bu senede özelikle Türkçe, okuma ve yazması olmayan bayanlar için  okuma ve yazma kursları açmak suretiyle, onlarında bu yüzyılın bilgi nimetlerinden faydalanmalarını sağlamak istiyoruz. ” dedi .

Karlsruhe Türk Kadınları Derneği yöneticisi Emine Genç‘te Türk bayanların sosyal haklarını alabilme konusunda oldukça geri kaldığını söyleyerek, Türk kadınlarına uzman danışmanlık verilebilmesi için  çalışmaların sürdürüldüğünü, bu konferansların Karlsruhe Başkonsolosluğu ev sahipliğinde düzenlenmesini arzu ettiklerini söyledi. 

Emine Genç, özellikle meslek eğitimi alabilme konusu başta olmak üzere, Türkçe ve Almanca kursu verilmesi, kadınların Almanya’da hukuki haklarının korunmasına yönelik danışmanlık hizmetleri, rehberlik hizmetleri, sağlık, ev becerileri kazandırma gibi konularda hizmet vereceklerini söyledi. 

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, Karlsruhe Türk Kadınları Derneğini çalışmalarından dolayı tebrik etti. Başkonsolos Arslan, Karlsruhe Başkonsolosluğu binası toplantı salonunda bir çok programın, etkinliğin, kursların düzenleneceği müjdesinide verdi. Bazı etkinliklerin kadınlara yönelik olacağının altını çizen Başkonsolos Arslan, Karlsruhe Türk Kadınlar Derneğininde katkıları ile kursların daha da zenginleşeceğini söyledi.