13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kangal Severler Hagenbach’ta Buluştu

 

img_1166

 


BW-HABER     Karlsruhe     30 Ekim 2016   15:30


En Güzel Kangal’ı Seçtiler

THHV Bruchsal e.V.(Türk Çoban Köpeği Bruchsal Derneği) Hagenbach’ta en güzel Kangal için buluşma etkinliği düzenlendi. Almanya’nın Hagenbach kentinde Alman Köpek Derneği Hagenbach alanında düzenlenen etkinliğe Almanya ve Fransa’dan    kangal severler en güzel Türk Çoban Köpeğini seçmek için biraraya geldi. Kangal severler, Türk Çoban Köpeği hakkında karşılıklı bilgi alış verişinde bulundular. Almanya’nın farklı kentlerinden olduğu gibi Fransa’dan da katılan toplam 34 kangal ve kangal sahibi,  araziye çıkardıkları kangal köpeklerini, 4 kategoride yarıştırdılar.

Jüri Başkanı Onur Kara ve jüri üyeleri birbirinden güzel ve zeki Kangalları seçmekte bir hayli zorlandı. Dünyanın en zeki işçi köpeği Kangallar 0-18 aylık ve 19 ay üstü olarak dişi ve erkek kategorilerinde yarıştılar.

THHV Bruchsal Başkanı Murat Bozkurt, Kangalların ırklarının bozulmamasına gayret gösterdiklerini belirterek ” Almanya’da külütürümüzün önemli bir parçası olan Kangal köpeğinin neslinin korunması, tanıtılması ve hak ettiği yere gelmesi için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Bu günde burada Kangal severleri biraraya getirmek suretiyle, Kangal hakkında bilgi alış verişi gerçekleştirdik. Yakın bir zamanda kendimize ait büyük ve modern bir alana kavuşacağız. Hizmetlerimizdeki çeşitlilik  ve kalite artacak. ” dedi. Murat Bozkurt, Kangal köpeğinin eğlence amacıyla alınmasına karşı olduğunu kısa zamanda büyüyen ve çalışmak isteyen Kangal’ın karakteristik özelliğinin bozulduğu değerlendirmesinde bulundu.

THHV Bruchsal Derneği tarafından 2010 yılından beri düzenlenen etkinlikte 34 Kangal 4 kategoride kıyasıya yarıştı. ”En Güzel Kangal” etkinliğin birincisi 8 aylık Çakır olurken, Ece Mersin’e ait 14 aylık Su ikinci oldu.  Büyük Erkekler kategorisinde 3 yaşındaki Boyka birinci, 4 yaşındaki  Karam ise dişi kategorisinde birinci oldu. THHV Bruchsal yöneticisi Baha Sırtmaç, yarışma  amacının Kangal konusunda Kangal severlerin bilgilendirilmesi olduğunu söyledi. Hagenbach’ta biraraya gelen 300 Kangal sever, havanın güzel olmasınıda fırsat bilerek ailece çocukları ile farklı bir gün geçirdi. Yavru Kangalları yakından doyasıya seven çocuklar, kültürümüzün bir parçası olan Kangalları Almanya’da tanıtmaya devam edecekler.

img_0855
Murat Bozkurt THHV Bruchsal e.V Başkanı