19/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe meydanında yürekler Türkiye için attı !!!

Banu Terzioğlu ‘ Hep birlikte depremzedelerin acılarını hafifletmek, yaralarını sarmak ve onlara umut vermek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. ‘

BW-HABER Karlsruhe

6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için düzenlenen ‘ Anma ve depremzedelerle dayanışma’ etkinliğinde konuşma yapan Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, gösterilen dayanışma için teşekkür etti. Islam Çatı Kuruluşu Başkanı Mesut Palancı tarafından düzenlenen etkinliğe Karlsruhe Belediye Başkan Yardımcısı Martin Lenz katıldı. Etkinlikte Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi dua okudu ardından Karlsruhe meydanında sela okundu.

Karlsruhe Marktplatz meydanını dolduran vatandaşlara konuşma yapan Başkonsolos Banu Terzioğlu konuşmasında gösterilen dayanışmanın unutulmayacağını ifade ederek , sözlerine şöyle devam etti, ‘6 Şubat günü tarihin en yıkıcı doğal afetlerinden olan iki deprem meydana geldi. Ülkem halkı ve komşu Suriye halkı maruz kaldıkları yıkım ve can kaybıyla sarsıldı acımız tarif edilemeyecek kadar büyük. Depremlerde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan Rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.


Kurtulan hayat umut ışığımız
Depremde yalnızca Tüğrkiye’de 10 ilin bulunduğu yaklaşık 110.000 km karelik alanda toplamda 13,5 milyon kişi etkilendi. Binlerce bina yıkıldı. Yüzbinlerce insan evlerini ve geçim kaynaklarını kaybetti. Enkaz altında kaybedilen her hayatla birlikte, kederimizde katlanarak arttı. Yine de kurtulan her hayat bize bir umut ışığı olmaya devam ediyor.


Zeynep hanım Daniel burada korkma
Devletimiz ilk andan itibaren tüm acil imkanlarını seferber etti. Yüzden fazla ülkeden arama kurtarma ekibi gönderilmesi konusunda teklifler geldi. Almanya’dan arama kurtarmak için bölgeye giden ekip üyelerinden Daniel Lankers’ın ‘ Zeynep hanım Daniel burada korkma’ sözleri hepimizi çok duygulandırdı ve hafızamıza kazındı. Başkonsolosluğumuza eyalet makamlarından, valiliklerden, Karlsruhe Büyükşehir Belediyesi dahil, görev bölgemiz bir çok belediyeden taziye ve dayanışma mesajı geldi. Vatandaşlarımız, Almanya Türk toplumunun üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve Alman dostlarımız depremzedelere yardım etmek için Başkonsolosluğumuzla temasa geçtiler. Her birine şükranlarımı sunuruyorum.


Yardımlar devam edecek
Hep birlikte depremzedelerin acılarını hafifletmek, yaralarını sarmak ve onlara umut vermek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Değerli dostlarımız, içinden geçtiğimiz bu zor ve acılı günlerde gösterdiğiniz dayanışma ve destek daima hatırlanacaktır. Müteşekkiriz. Bugünkü anma programını düzenleyen Karlsruhe ve çevresi İslam Dernekleri Çatı Birliğine ve tüm katılımcılara ayrıca teşekkür ediyorum.”