14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe’de Bahar Konseri Düzenlendi

IMG_7768

Yeşilçam film müzikleri Karlsruhe’de sanat severleri başka bir hayale götürdü…


BW-HABER     Karlsruhe


Karlsruhe Türk Müziği Korosu Derneği ve Karlsruhe Türk Öğrenci Derneği,  Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği himayesinde birlikte  konser verdi. Sanatçı Bahri Eğribaş yönetiminde ki konsere ilgi büyük oldu. Stephanssaal’ı dolduran sanat severler; kültür ve müziğin yanısıra, hüzün, hatıralar, unutulmuşluklar, kırgınlıklar, umutlar dünyasına, geçmiş hayallerine yolculuk yapmanın keyfi içinde dinledikleri Segah makamı ve Yeşilçam müziklerine  tam not verdi. Stephanssaal’de düzenlenen konserde açılış konuşmasını yapan Eğitim Ataşeliği gönüllü müzik öğretmeni Ahmet Ceylan “Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyası ile Baden bölgesinde;  kültür, müzik ve sanat çalışmalarında büyük bir canlanma olduğu belirterek, kampanyanın olumlu sonuçlarını gördüklerini söyledi.

Bir Ayağınız Ankara Bir Ayağınız Almanya’da Olmalı

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Katöd e.V. ve KTMK e.V.’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında Segah makamında eserler ve ikinci bölümde Yeşilçam film müzikleri ile eskiye bir gezi olacağını söyleyerek, “Çocuklarımız bu çalışmalar ile burada,  müziğin en güzel örneklerinin sergilendiği bu oratmda, müzik aracılığı ile medeniyetimizi, dilimiz, kültürümüzü, vatanını, milletini, mensubu bulunduğu medeniyetinin nüvelerini bilsin, asimile olmasın, bir ayağı sürekli Türkiye’de olsun.” dedi.

Müzik Binlerce Yıllık Tarihi Anlatır.

Gürkan Avcı ” Müzik bizlerin binlerce yıllık tarihimizi kültürümüzü, yaşadığımız acılarıi sevinçleri, zaferleri çok güzel bir şekilde anlatıldığı yoldur. Kadim bir atasözü var, “Türkü bilmeyen Türk’ü bilmez.” o yüzden türkülerimizi şarkılarımızı eyaletimizde siz güzel ülkemin güzel insanlarına taktim etmeye devam edeceğiz. ” dedi.

Geçmişe Yolculuk

İki bölümden oluşan konserin birinci bölümünde, Segah makamında eserler okundu. İkinci bölümde Yeşilçam eski  sinema film müziklerinin seslendirildiği ve  bir birinden güzel Yeşilçam’ın aşk şarkıları bir kez daha izleyenleri eskiye götürdü.

Tamburi, kanun, ud , tef , bendir ve ney enstrümantallerin kullanıldığı konsere ilgide büyük oldu. iki bölümden oluşan konser 2 saat sürerken, izleyicinin büyük beğenisini kazanan konser, dakikalarca ayakta alkışlandı. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı sanatçıları tek tek tebrik ederek gül hediye etti.

IMG_7629


IMG_7753


IMG_7733


IMG_7723


IMG_7602


IMG_7599


IMG_7580


IMG_7562


IMG_7552


IMG_7533


IMG_7521


IMG_7511


IMG_7499


IMG_7494