30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe’de Yeni Minareli Cami Konuşuldu

BW-HABER

Karlsruhe 20 Ocak 2018 


Karlsruhe kenti minareli camisi için artık gün sayıyor. Uzun bir zamandır yapımı konusunda ilerleme sağlanamayan ‘Minareli Cami’ projesi, artık gün sayıyor.  Ditib Merkez Cami uzun bir zamandır, vatandaşların ibadet ihtiyaçlarını kendi alanında karşılayamıyordu. Karlsruhe kentine, ‘Müslümanlara yakışır bir cami’ sloganı ile başlayan cami projesi nihaneyete kavuşarak, Käppelestraße 3 Karlsruhe adresinde bulunan DİTİB’e ait cami binasının yıkılmak suretiyle yerine yeni minareli cami yapma kararı aldı. 

Cami Tanıtımı

Bürgerverein Oststadt Derneği tarafından Karlsruhe DİTİB Merkez Cami toplantı salonunda halka açık cami projesini tanıtmak ve konuşmak üzere bir etkinlik düzenledi. Konuşmalardan sonra soru cevap bölümünde hararetin yükseldiği salonda alkışlar ile destek olunması ilginç görüntülere sebep oldu.

Michael Obert İnşaat Kanununa Dikkat Çekti

Oststadt’ta büyüyen  ve Karlsruhe şehrinin inşaat Belediye Başkanı Michael Obert , konuşmasında ilk sözcü inşaat oldu. Obert, “İnşaat kanunları açısından iki aşamayı birbirinden ayırmak zorundayız. Bunlardan biri tasarım yasası oluşturmakta, yani hangi tür kullanımın mümkün olduğunu bilmek gerekiyor” diyor Obert. Bununla birlikte, Käppelestraße’deki alan ticari bir alan olduğundan, durumun ibadethane için hiçte kolay olmadığını söylüyor Obert. 

Ancak bina kullanımında  ibadethane olarak kullanıma izin veriliyor. Ticari alanlardaki yapılar, çevreye uyum gösterirse izin verilir. Burada da konut değil cami olacağını vurgulayan  Michael Obert, “Burada dört tane minare olmazdı, ama biri gidecekti.”

Michael Obert, “Burada anayasaya güvenmek zorundayız ve bir şehir yönetimi olarak Ditib’in  projesini incelemek zorundayız” diyor. Almanya’daki dini özgürlük ve uygulama hakkına atıfta bulundu.
Cami projesi ile ilgili yapılan konuşmaların ardından soru cevap bölümünde, soruların çoğunlukla siyasi ve cami inşaati ile alakasız sorular olamsı dikkati çekti. Belli bir grup tarafından yöneltilen hazırlıklı, kışkırtıcı ve siyasi sorular, Almanlarında tepkisini çekti. Karlsruhe dışından gelen grup daha sonra birlikte salonu terketti. 
 
Lütfü Azal : Şefaf açık olmalıyız

Karlsruhe’deki Türk İslam Cemaati Başkanı Lütfü Azal, vatandaşları camide ağırlamaktan memnuniyet duyuyor. “Karlsruhe ve Doğu şehri için bir cami olacak. Projenin başlangıcından bu yana herkesi şeffaf ve açık olmaya çalışıyoruz! ” Azal yeni cami projesi için bir çok politikacı ile  görüşmeler yapıldığını,  Merkez Cami ibadet alanı ve sosyal alanlarının ihtiyaca cevap vermediğini sözlerine ekledi. 

”Hayal ettiğimiz projenin ilk adımını burada atmış bulunuyoruz. Farklı yerler gösterildi ancak biz burada karar kıldık. Projemizin sunumunu yaptık bu gün sorularda dikkatlerden kaçmadı çok siyasi soru vardı yani cami inşaatini sormalarını beklerken alakasız politik sorular geldi. ” diyen Başkan Azal şaşkınlığını gizlemiyor.

Siyasi soru soran, hata cami inşaati ile günlük politik konular ile alaka kuran grup, Stuttgart’tan geldiklerini söylemesi, salonda şakınlık yarattı.

Herkese açık  programda Protestan ve Katolik Kilisesi bile temsil edildi.  Rintheim papazı Erwin Schmidt, “Müslüman inananların dini festivallerinde kutlamaları için uygun bir mekana  sahip olsalar dahi,  hoşgeldiniz, dini özgürlüklerinde korunması sağlanmalıdır.” dedi.

Yeni Minareli Cami projesi mühendisi Halil Sarıkan, projeyi büyük bir heyecan içinde ‘ Sonunda tüm engelleri aştık, 2012 yılından beri bunun mücadelesini verdim. Zemin katta dükkanlar bir üst katta mescid, dersane, bir üst katta hanımlar için sosyal alanlar olacak ve en üst katta gençlere tahsis edilecek. Kapalı alanımız 4.500 metrekare olacak açık alan çok değil. ” diyen Sarıkan önümüzde ki Ağustos 2018 tarihinde projenin inşaatına  başlanacağını söyledi. 

Yeni Minareli Cami yapımı iki sürecek ve şimdi kullanılan cami alanı üzerine inşaa edilecek. Aynı anda 550 kişinin ibadet edebileceği cami, Karlsruhe’de hem siyasilerin hemde vatandaşların desteğini aldı.