20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Koronavirüsü ile mücadeleye sert önlemler… Hangi dükkanlar kapanacak…

BW-HABER Karlsruhe

Geçtiğimiz Pazartesi akşam saatlerinde Federal ve Eyalet Hükümetleri Koronavirüsünü karşı sert önlemler üzerinde anlaştılar. Somut uygulama üzerinde çalışmalar ise devam ediyor. Önümüzde ki Perşembe günü alınan bu karraların yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Bu kararlar sonunda bir çok dükkan kapanacak.

Salı öğleden sonra Karlsruhe Belediye Başkanı Dr.Frank Mentrup, “Ülke bugün, Federal Hükümet ile eyaletler arasındaki anlaşmada kabul edilen içeriğin yasal olarak bağlayıcı hale geleceği yarın için acil durum talimatı hazırladığını duyurdu.” Dedi.

Federal Hükümet ve Eyaletlerin kararı sonucu önümüzde ki Perşembe günü yürürlüğe girecek kararname şu şekilde çıktı;
‘Yeni düzenleme, geçen hafta yayınlandığı haliyle Baden-Württemberg eyaletinin yasal bir düzenlemesidir. Acil bir durumda Enfeksiyondan Korunma Kanunu’nun kurallarına göre karar verilir.’

Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup konuyla ilgili olarak vatandaşlara çağrıda bulundu. Bu çağrı ardından da uygulama başlamadan şehir merkezi büyük bir sessizliğe büründü.

Perşembe gününden itibaren başlayacak yeni düzenleme ile restoranlar sadece 06:00 ile 18:00 arasında açık olacaklar. Süpermarketler veya eczaneler gibi birkaç istisna dışında, tüm perakende mağazaları, özellikle outlet merkezleri, kapanmak zorunda.

Açık olabilecek işletmeler;
Marketler
Haftalık pazarlar
Teslim alma ve teslim etme hizmetleri
İçecek satan işletmeler
Eczaneler
Tıbbi malzeme mağazaları
Benzin İstasyonları
Bankalar
Postaneler
Kuaförler
Temizlik firmaları
Çamaşırhane
Gazete satışları
Donanım ve evcil hayvan mağazası
Toptancılar

Federal Hükümet Pazar günü mağazaların aşık olup olmayacağı konusunda tartışmaya devam ediyor. Dükkanlarda ise hijyen kuralları değişiyor. Kasa ve müşteri arasına mesafe geliyor. Restorantlar da masa aralarının açık olması şartı da konuşulan önlemler arasında.

Eğlence sektöründeki diğer yasaklar biraz daha genişletiliyor. Almanya’da müzeler, hamamlar ve sinemalar 16 Mart Pazartesi gününden itibaren kapandı. Bunun yanında hayvanat bahçesi, bahis salonları, spor kulüpleri, eğitim merkezleri, müzik okulları, cami, kilise, sinegog da toplanma yasağı gelirken, otellerde turistik amaçlı geceleme yasaklandı.

Almanya’da her soruya bir cevap verilirken, Amerikan askerlerinin Almanya’ya hangi amaçla geldiği sorusuna cevap bulunamadı.