24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kültür Festivali Türk Kültürünü Almanlara tanıttı.

BW-HABER

Malsch 2 Temmuz 2017

Kültür Festivali Türk Kültürünü Almanlara tanıttı.

Halaylar çekildi,“Ankara Misket” oynadılar, pişikler, gözleme, lahmacun, Andolu yemek kültürünü tanıdılar. Malsch kentinden görüntüler, iki devlet arasında ki siyasi krizin bir yerde biteceği umudunu verdi. Malsch Türk Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Kültür Festivali” ne Almanların ilgisi yine büyük oldu. Farklı toplumlarında katıldı kültür festivalini düzenleyen Malsch Türk Kültür Derneği 1981 yılından beri Malsch’ta faaliyet gösteriyor. Kültür Derneği Başkanı Nihat Çetinkaya,ikinci kez düzenledikleri etkinliğe beklenenin üzerinde katılım sağlandığını kaydetti. 

Nihat Çetinkaya “ Malsch kentinde yaşayan   Türk, Alman ve diğer milletlerden insanları biraraya getirip kaynaştırmaktı. Bunu başardığımızı umuyorum, zaten görünün tabloda bir kaynaşmanın gerçekleştiğidir. Bu sene ilk defa gönüllü itfaiye derneğide katılarak festivalimize ayrı bir renk kattı” diyen Çetinkaya,  “Bu günkü bu tablo, Türk-Alman dostluğunun bozulmayacağı ve tarihi geçmişi olan dostluğun kalıcı olduğunun işareti. Bugün Malsch halkı Türk kültür festivalinde iki milletin birlik ve beraberlik içinde barış ortamında yaşayacağını göstermişti.” dedi

Halay çektiler, misket oynadılar.

Kültür festivaline katılan çoğunluğunun Alman misafirlerin oluşturduğu yaklaşık 4oo izleyici, festivalde unutulmaz anlar yaşadı. Kültür Festivalinde; Bulgar dans grubu Syrtos sahne alırken, Grien Riwwer gitarı ve müziği ile unutulmaz anlar yaşattı. Malsch kentinin yeni halk oyunları grubu, ‘Malsch Türk Halk Oyunları Çocuk Grubu” efe oyunu ardından Kütahya ile sahne aldılar. İlk defa festivalde sahne alan Malsch Türk Halk Oyunları Çocuk Grubunu çalıştıran İsa Gündüz, ” Gelecek sene halk oyunları grubumuz yarışmalara katılabilecek seviyeye gelecekler. Malsch Türk Halk Oyunları Çocuk Grubunu bir çok festivalde artık göreceğiz.” dedi. Gaggenau Lidya Halk Oyunları Grubu çalıştıcısı Erdinç Koçak yönetiminde sahne aldılar. Halk oyunları gösterisi ardından Alman misafirleri sahneye alan Lidya Halk Oyunları Grubu Almanlarla birlikte halay çektiler. Ankara misket oyunu ile coşan Alman misafirler, çok özel bir kültür festivali yaşadılar.
Malsch belediyesine ait “Halkevi” bahçesinde düzenlenen etkinlikte oyun havalarının ardından başlayan halay ile adeta kenetlenen iki milletin eli, düşman çatlattı.