13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kursa Katılmayanlara Ceza Mı Gelecek?

IMG-20160625-WA0005

Federal Almanya Yabancılar ve Mülteciler Dairesi (BAMF)  tarafından başlatılan uyum kursları projesi çerçevesinde, Linkenheim-Hochstetten belediye başkanı Michael Möslang imzalı , bir çok gramatik ve kelime hatalı yanlış Türkçe mektupta yabancı olarak kabul ettiği Türk vatandaşlarını ve diğer milletlerden göçmenleri 600 saatlik dil kursuna tabii tutmak istiyor.

BAMF dairesi tarafından Almanya çapında başlatılmak istenen kurslar için mektup alan Türk mühendis şaşkınlığını gizleyemedi.  BAMF tarafından düzenlenen ve 600 saat sürecek kurslar ile ilgili bir da katılmayanlara adeta tehdit bölümü var. Mektupta uyum adını verdikleri kursa katılmayanların oturumlarının etkileneceği, yardım alan yabancıların aldıkları yardımda kesintiye gidileceği, gerekirse para cezasına çarptırılacağı  gibi maddeler mektup sahiplerini şoke etti. Uyum kurslarında; kadınlar, aileler ve gençler ile ilgili özel bölümünde ayrıca 940 saatlik bir başka uyum kursu var. Yazma ve okuma sorunu olanlarda bu kursları tam olarak alması isteniyor.

Linkenheim-Hochstetten belediyesi tarafından 18 Temmuz’da belediye binasında düzenlenecek toplantıya katılmaları istendi.

Uyum sorunu olan Almanlar zor durumda.

Almanya’da sosyal bir kangren haline gelen,  Almanya’ya uyum sağlayamayan 7,5 milyon Alman kökenli yaşıyor. Almanya’da topluma uyum sağlayamayan uyumsuz 7,5 milyon Alman için herhangi bir,  yaptırımlı kurs bulunmaması bu sorunun çığ gibi büyümesine sebep oluyor.

YORUM :

Göçmenler için  1980 lerde kullanılan   yabancı kelimesinin, 2016 yılında Federal bir daire tarafından özellikle kullanılması dikkatlerden kaçmıyor.

IMG-20160625-WA0006 (1)


IMG-20160625-WA0004