18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos R. Cem Örnekol: Şiddet Sarmalından Faydalanıyorlar

IMG_0442


BW-HABER   Karlsruhe   23 Haziran 2016 Perşembe


Karlsruhe Merkez Camii’nde iftar yemeği veren Karlsruhe Başkonsolosu R. Cem Örnekol dikkatleri bir kez daha Suriye’ye çevirdi, ” Ülkemizin hemen Güneyinde büyük bir insanlık trajedisi yaşanıyor.” diye başladığı konuşmasında bölgedeki terör örgütünün vahşette sınır tanımadığını ifade eden Cem Örnekol, ” Kendini maalesef güzel dinimizle adlandırmak cürretini gösteren ancak insanlıkla ilişkisi olmayan bazı gruplar, sadece siyasi çıkar güç hırsları yüzünden din mezhep yaş ve  cinsiyet ayrımı yapmadan katliam yapıyorlar. Çaresiz insanlar başta Türkiye olmak üzere çevre ülkeler ve Avrupa’ya kaçarak hayatta kalma mücadelesi vermeye çalışıyor. Ayrıca bu kör vahşetin uzak ve yakınlık tanımadığına başta maalesef ülkemiz olmak üzere değişik ülkelerde yaşanan terör eylemleriylede tanık oluyoruz.” dedi.IMG_0589

Şiddetten Faydalananlar Var !

Başkonsolos Cem Örnekol, bu şiddeti Avrupa’da bazı odakların kullanarak durumdan vazife çıkardığını vurgulayarak, “Bu şiddet sarmalından faydalanarak tamamen kin nefret korku üzerinden İslam karşıtlığını körükleyen, göçmen toplulukları ve bu bağlamda bizleri Türkleride hedef alan ırkçı akımları biç çok Avrupa ülkesinde şahit oluyoruz. Basit bir toplumsal tepki kılıfında başlayan ve sonra kin ve nefret üzerinde baskı yıldırma ve açık şiddete dönn bu hikayeleri biliyoruz. Almanya’nın  özgür çok renkli ve çok kültürlü geleceğine inan Alman dostlarımızla birlikte kendimize güvenerek bu akımlara karşı duracağımıza inanınıyoruz.” dedi.

Dr. Mehmet Tekin: “Gelin Gönüler Yapalım”

Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin yaptığı konuşmada iftar programının birlik ve beraberliği geliştirmesi dilekelri ile başladığı konuşmasında, Diyanetin bu sene Ramazan konusunun “Gelin Gönüler Yapalım” olduğunu söyleyerek “Bu Ramazan ve her zaman çocuklarımızın, eşmizin, ailemizin, yetimlerin, öksüzlerin, engellilerimizin ve kimsesizlerin gönüllerini yaptığımız bir aydır.” dedi.

UTSCE İlk Defa Katıldı

Karlsruhe Merkez Camii’nde sanat, iş, spor, siyasiler, eğitim camiası, stk temsilcileri bir araya geldi. Toplantıya yeni kurulan Avrupa Türk Spor Klüpleri Federasyonu (UTSCE ) Genel Başkanı Yılmaz İlkay Arın, Genel Sekreter Suat Selçuk, Muhasip Bülent Ocak, Dış İlişkiler Direktörü Hüseyin Baraner’de yemeğe katıldı.

Konuşmaların ardından Ezan ile birlikte iftar açıldı. Yemek menüsünde yoğurt çorbası, sarma, kavurma, pilav, sigara böreği, salata ve dilim baklava yer aldı.

Başkonsolos R. Cem Örnekol tarafından verilen iftar yemeğine, farklı dernek, kurum ve kuluşlardan 220 temsilci katıldı.