30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mannheim kentinde Cumhuriyetin 100 üncü yıl coşkusu

BW-HABER Mannheim

Cumhuriyete yakışır kutlama

Almanya’nın Mannheim kentinde düzenlenen 100 üncü yıl etkinliği coşkuyla geçti. Mannheim Kulturhaus Käfertal salonunda Cumhuriyete yakışır büyük bir kutlama düzenlendi. Program Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için düzenlenen saygı duruşu ile başladı. İstiklal marşı ve Alman marşının okunmasının ardından; Mannheim Belediye Başkanı Ralf Eisenhauer ve Mannheim Emniyet Müdürü Siegfried Kollmar birer konuşma yaptı.Emniyet müdürü Siegfried Kollmar konuşmasına Türkçe olarak son verdi.

Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin, Almanca ve Türkçe olarak yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sağlam bir ekonomi ve güçlü bir demokrasiye sahip olduğunu ifade etti. Başkonsolos Sezgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 kasım günü Almanya’ya yapacağı tarihi ziyareti hatırlarak bu ziyaretle birlikte Türk-Alman ilişkisinin daha da gelişeceğinin altını çizdi.Başkonsolos Sezgin konuşmasına şöyle devam etti, ‘ Cumhuriyetimizin 100 üncü yıl kutlamasıyla sebebeiyle Mannheim kentinde biraraya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Karlsruhe Başkonnsolosu olarak hepimizin 100 üncü yılı olan Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun diyorum.’ dedi.

Avrupa çapında tanınmış Opare Sanatçısı Soprano İlkin Alpay ve piyanoda Işık Soyluer ilk sahneyi alan sanatçılar oldu. Sanatçı İlkin Alpay, Türkiye Yüzyılı eserini, ardından da ‘Ulusumuzun İzindeyiz’ marşını seslendirdi. Keyborda sanatçı Aziz Kanık ve THM Sanatçısı Adil İpek birlikte sahne aldı. Adil İpek; Ölürüm Türkiyem, Üç kıtada ayak izim eserleri ile salonu coşturdu. Amerika ve Almanya’da albüm çıkaran Yunus Emre Söyleyici iki parça ile sevenlerine seslendi. THM Sanatçısı Mehmet Söyleyici; Çakırcalı Zeybeği , Zahidem ve Sevda Olmasaydı eserleriyle sahne alırken, Ud sanatçı Naim Sahillioğlu ve Kanun sanatçısı Mert Değirmencioğlu birbirinden güzel sanat müziği eserleriyle görnüllere hiteb etti.

Sanatçı Nisa Yüncü ‘Esmerin adı’ eserini fantazi olarak seslendirdi. Ardından TRT sanatçısı Ümmiye Şahin, bağlamada sanatçı Mehmet Söyleyici ile birlikte sahne aldı. Ümmiye Şahin; bülbülüm altın kafeste ve sarı saçlı, mavi gözlü eserleri davetlilerle birlikte söyledi. Son olarak sanatçı Tuna Eren ve Selen Çelebi sahne aldı. Arından ‘Nefes art of Dance ‘ ekibi Zeybek ve Tranzon oyunu ile salonda büyük coşku oluşturdu.

Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin tarafından organize edilen Cumhuriyetin 100 üncü yıl kutlaması, Sanatçı Erdinç Yüncü tarafından organize edildi. Başkonsolos Sezgin organizasyondan dolayı Erdinç Yüncü ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.