17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Meslek Eğitimi Fuarı Başarılı

 

IMG_3540

BW –HABER   KARLSRUHE

‘Mesleğe İlk Adım 2016 ’ ismi altında  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenirken her üç kurum ile de ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu bilgilendirme standı büyük ilgi görmüştü. 

Karlsruhe Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran ve Osman Kaya ”Mesleğe İlk adım 2016” adı altında düzenlenen meslek fuarını değerlendirdi.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşes Muhammet Kıran meslek fuarına ilginin bir önceki seneye göre daha fazla olduğunu bununda insalarımızda ki bilincin artığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Muhammet Kıran, meslek fuarlarında gençleri tanıma fırsatı bulduklarını belirterek şöyle devam etti, Bu tür meslek konulu programları yaptıkça gençleri, ailelerini daha iyi yakından tanıyoruz. Bunun sonuncunda da eksiklerimizi görüyoruz. Bu tür fuarlar sonucunda yeni stratejimizi belirliyoruz. Geçen sene ve bu seneki program ile şunu tecrübe ettim; toplumumuz meslek eğitimi konusunda büyük bir bilince ihtiyacı var. Aileler kendi üstlerine düşeni yapacaklar, bizlerde, sivil toplum kuruluşları ve hatta Almanya’da yaşayan tüm toplumumuz üstlerine düşeni yerine getirecek. Bu problemleri adım adım çözmeye başlayacağız.

meslek 02

Osman Kaya meslek fuarında Başkonsolosluğun çalışmalarını başarılı bulduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı,” Çalışma Ataşeliği Gençlerimizin meslek eğitimi konusunda bilgilendirilmeye ihtiyacı var. Aynı zamanda ailelerinde var. Kurduğumuz bilgilendirme masasında gençlerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştık, buda şunu gösteriyorki daha çok mesleki eğitim bilgilendirme çalışması yapmamız gerekiyor. Gençlerimize  meslek eğitim yerini seçmeden önce pratik yaparak mesleği tanıması yönünde tavsiyelerde bulunduk. Burada gördük ki bizim masamızda görev yapan  polis gencimiz en çok ilgiyi aldı.Bu şunu gösteriyor, en çok polis mesleği ilgi çekiyor. Bu konuda da zaten ortak çalışmalarımıza var.”

İş Piyasasına Hazır Olun

Osman Kaya iş piyasasında ki rekabete dikkati çekerek şunları söyledi ” Eğer meslek sahibi olmazlarsa ileride iş piyasasında yer almaları zor olacak. Yeni göçmenler ile birlkte rekabet ortamının arttığını öngörürsek  gençler daha hazırlıklı olmalı.. Gençlerimizde buna dikkat etmeli. Mesleki eğitim konusunda IHK, aileler, öğretmenler, din görevlileri ve bizler gençlerimizi aydınlatmalıyız. Bu konuda Karlsruhe Başkonsolosluğunun çalışmaları ve görüşmeleri mevcut.”

”Mesleğe İlk Adım 2016” ismi altında düzenlenen meslek fuarına yetkililer 11.000 kişinin katılacağını hesaplarken, katılım yeni bir rekor kırarak 17.000 kişinin fuarı ziyaret ettiğini söyledi.