24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Meslek Eğitimi, Üniversite Yolunda Engel Değildir

BW-HABER

Karlsruhe 16 Ocak 2017


Karlsruhe Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Muhammet Kıran, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Karlsruhe Şubesine ziyarette bulundu. Karlsruhe MÜSİAD ve MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam tarafından karşılanan Ataşe Kıran, MÜSİAD çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Çalışma Ataşeliği Meslek Fuarında Aktif

Ataşe Muhammet Kıran, ‘Mesleğe İlk Adım 2018 ’ ismi altında  20 Ocak Cumartesi 10:00 ile 15:30 arası  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenecek her üç kurum ile de ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu’da bilgilendirme standı ile hem Türk gençlerine hem de Alman gençlerine hizmet vereceklerini söyledi.

Meslek Eğitimi Üniversite Eğitimine Engel Değil

Muhammet Kıran Meslek Fuarına  MÜSİAD Karlsruhe Şubesinin özellikle Genç MÜSİAD yöneticilerinin  mesleki eğitimdeki tecrübelerini, meslek adayı gençlere aktarmasını ve  yön göstermesini istedi. 

Muhammet Kıran, mesleki eğitimde istenilen yere henüz  gelinemediğini, hala meslek eğitimi yapmayan çok sayıda gencin bulunduğunun altını çizdi. Muhammet Kıran ” Meslek eğitimi üniversite yolunda bir engel değildir.Aksine  Üniversite yoluna gidecek adayların meslek eğitimi ile pratik eğitimi alarak kendilerine daha sağlam bir yol kurdukları örnekleri ile sabittir. Hatta meslek eğitimi ve sonrası bitirilen üniversite ile iş piyasasında aranılan nitelikli birer eleman olunuyor. ” diyen Kıran, üniversite eğitimi konusundada ilerleme kaydedildiğini, üniversiteye gidemeyecek durumda olan gençlerin, meslek eğitimini tamamlayarak kendilerine yüksek öğretim yolunun açıldığını sözlerine ekledi. 

MÜSİAD Karlsruhe Tam Destek Verdi

Avrupa MÜSİAD Koordinatörü Burhan Sağlam’da Karlsruhe Başkonsolosluğunun mesleki eğitim konusunda ki çalışmalarını takdirle izlediklerini söyleyerek, mesleki eğitim çalışmalarında Karlsruhe MÜSİAD’ın yönetici ve üyeleriyle birlikte üstlerine düşen görevi yerine getireceklerini belirtti. Burhan Sağlam ‘ Bizlerde iş dünyası olarak, meslek eğitimi konusunda gençlerimizi destekliyoruz. Meslek eğitimi veren bir çok iş yerine sahibiz. Meslek Eğitimi hem gençlerimizin hemde toplumun geleceğidir. 20 Ocak 2018 Cumartesi günü DM Arena Karlsruhe’de düzenlenecek Mesleğe İlk Adım 2018’e tam desteğimizi vereceğiz. ” dedi.